Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın, 2009 Ekim-Aralık döneminde, Hava Harp Okulu Komutanlığı 4. sınıf öğrencilerine verdiği harp tarihi dersinde, ''AK Parti'nin ambleminde 'gamalı haç' işareti bulunan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Adolf Hitler'in konuşmalarının yer aldığı'' görüntü izlettirdiği iddia edilen Albay Oktay Zaif hakkında, Askeri Ceza Kanunu'ndaki ''Siyasi amaçla telkinde bulunmak'' suçundan açtığı dava sonuçlandı.

Söz konusu görüntülerin ''Harp Tarihi'' dersiyle bir ilgisinin bulunmadığı vurgulanan kararda, sanığın bu görüntüleri derste izleterek görevinin dışına çıktığı kaydedildi.

''Faşist, soykırım, diktatör...'' gibi kavramlarla özdeşleşen Hitler'e benzetilmenin ağır bir itham olduğunun altı çizildi.

Sanığın, öğrencilere izlettirdiği görüntülerde ''Hitler ve partisi ile Başbakan Erdoğan ve partisinin özdeşleştirilmeye çalışıldığı'' ifade edilen kararda ''Dava konusu olayda hem kişi hem siyasi parti hedef alınmaktadır. Dolayısıyla sanığın bu görüntüleri, askeri öğrencileri, Recep Tayyip Erdoğan ve partisinden soğutmak için, yani siyasi amaçla gösterdiği sabittir'' ifadesine yer verildi.

Sanığa 1 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, sanığın, duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı 1 yıl 15 güne indirdi. Mahkeme, ayrıca, sanığın TSK'dan çıkarma cezasına çarptırılmasına da hükmetti.

Cezalar, sanığın yargılama sürecinde gösterdiği pişmanlık dolayısıyla ertelendi.

Kararda, 13 Mayıs 2010'da emekli olan Albay Zaif'in, Askeri Ceza Kanunu'nun 148/1-c maddesinde düzenlenen ''siyasi amaçla telkinde bulunmak'' suçunu işlediği, bu kapsamda, suç vasfına bağlı olarak sanığın yargılanmasına Askeri Mahkeme'de devam edildiği belirtildi.

‘ERDOĞAN’IN SESİNİ DUYUNCA İRKİLDİM’
Sanık Oktay Zaif, mahkemedeki savunmasında, derslerde ilgi çekmek için öğrencilere zaman zaman videolar izlettiğini belirterek, Başbakan Erdoğan'a hakaret etmek gibi bir niyetinin olmadığını savundu.

Söz konusu videoyu hatırlamadığını ifade eden Zaif, şunları kaydetti:

''Videoyu, 2. Dünya Savaşı ile ilgili olduğunu düşünerek internetten indirdim. Görüntüleri dersten önce kesinlikle izlemedim. Derse girdiğimde, elimdeki belleği görevliye verdim ve açmasını istedim. O sırada görüntülere bakmayıp, başka bir işle meşguldüm. Başbakan Erdoğan'ın sesini duyunca irkildim ve görevliden görüntüyü kapatmasını istedim. Bu videoyu daha sonra başka bir sınıfta da izlettim, Başbakan’ın sesi geldiği an bu sınıfta da videoyu kapattırdım.''