CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Brüksel temasları sırasında sarfettiği sözler küçük çaplı bir krize neden oldu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) toplantısına katılan Kılıçdaroğlu, toplantının ardından Grup Başkanı Hannes Swoboda ile basına açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi.

Esad ile Erdoğan'ın "baskıcı" olduklarını ve aralarında "ton farkı" bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ne fark var aralarında demokrasi açısından?" ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapan Swoboda ise Erdogan'ı Esad'la kıyaslayan herhangi bir açıklamanın, sadece yanlış bir anlama olabileceğine vurgu yaptı.

Swoboda, Erdogan'ın uyguladığı politikaların meşru bir şekilde eleştirilse de, Suriye halkına yönelik savaş ve terör politikaları uygulayan Esad ile kıyaslanamayacağının altını çizdi.

Bu yazılı açıklama Kemal Kılıçdaroğlu'nun tepkisine neden oldu. CHP lideri, Swoboda ile önceden planlanan ikili görüşmesini iptal etti.

Brüksel'de yaşanan bu krize ilişkin NTV'nin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ise, hükümetten bir talimat geldiğini iddia etti ve Swoboda'nın Başbakan Erdoğan'ın adeta avukatı kesildiğini belirtti.