Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül kararıyla ilgili sözleri 2016 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulu'nda tartışma yarattı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Erdoğan'ın açıklamalarını eleştirerek, 

"Erdoğan, 'Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımıyorum. Mahkemenin de tanımaması gerekir' diyerek yeni bir darbenin 28 Şubat'ta devreye girdiğini açık şekilde ilan etti" dedi.

Baluken şöyle devam etti:

"Alın size darbe işte. Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımıyorsan, saygı duymuyorum, diyorsan; mahkemeye çağrı yapıyorsan bunun adı AK 28 Şubat darbesidir. Bu kadar nettir."

"CUMHURBAŞKANIMIZIN İFADESİNE AYNEN KATILIYORUM"

HDP'li Baluken'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eleştirilerinin ardından AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz söz alarak Erdoğan'ın ifadelerini aynen katıldığını söyledi.

AYM'nin kararına sessiz kalmalarının beklenmemesi gerektiğini belirten İnceöz, "Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Verdiği karara uymuyorum ve saygı duymuyorum' diyor. Haksız mı? Sonuna kadar haklı söylediği ifadeye aynen de katılıyorum. Yerel Mahkeme daha kararını vermeden Anayasa Mahkemesi bu konuda verecek, ondan sonra da gelip burada darbe ve darbe zihniyetlerini savunacaksınız buna da cumhurun başı olarak Cumhurbaşkanı'nın da bizim de sessiz kalmamızı bekliyorsanız yanılıyorsunuz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fildişi Sahili'ne hareketinden Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararı için "Kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara uymuyorum saygı da duymuyorum" demişti.

"SAYGI DUYMUYORSAN 78 MİLYONUN SAYGI DUYMASINI NASIL BEKLERSİN?" 

İnceöz'ün Meclis kürsüsündeki konuşmasından sonra tekrar söz alan Baluken ise yargıya müdahale edildiğini öne sürerek şöyle konuştu:

"Sen saygı duymuyorsan Cumhurbaşkanı olarak 78 milyonun saygı duymasını ya da kabul etmesini nasıl beklersin? 'Anayasa Mahkemesi'nin kararına ben uymuyorum' demek açık bir darbe değil midir? Mahkemeye çağrı yapıyor. Anayasa Mahkemesi'nin kararına niye direnmediniz, diyor. Bunun adı açık bir darbedir. Yargıya bu şekilde müdahale açık bir darbe zihniyetidir."

OTURUMA ARA VERİLDİ

TBMM Genel Kurulu'nda CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ile bazı AK Parti milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

Tartışma üzerine TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın birleşime ara vermesinin ardından CHP'li ve AK Parti'li milletvekilleri arasındaki tartışma kısa süre devam etti.

"SIRTINI TERÖRE DAYAYANLAR" TARTIŞMASI

Oturumda bir tartışma da AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı'nın "Sırtını teröre dayayanlar" ifadesi nedeniyle başladı.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Dağlı'nın kendilerini hedef aldığını iddia etti ve "Siz 6 milyon oyla seçilen ve demokratik siyaseti savunan insanlara bunu söyleyemezsiniz" diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı de Demirel'e Siz de PYD'yi ve sırtını PYD'ye dayayayanlara karşı o lafı kendi üzerinize aldıysanız, PKK'yı ve terörü savunuyorsanız buyrun gelin 2 dakika konuşun" diye seslendi. 

Bahçekapılı ayrıca "Bu kürsüde terörü destekleyenler sırtını PYD'ye PKK'ya dayayanlar bir daha asla, en azından benim idaremde, konuşmayacaktır. Bunu bilmenizi isterim" dedi.

Tartışma oturuma verilen arayla sona erdi.