Erdoğan’ın doktoru 19 Ocak’ta rektör

Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Yunus Söylet’i atadı. Başbakan Erdoğan’ın aile doktoru olarak tanınan Söylet, 19 Ocak’ta göreve başlıyor.

Haberler 30.12.2008 - 15:29

Erdoğan’ın doktoru 19 Ocak’ta rektör

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prof. Dr. Yunus Söylet’i İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne atadı.

YÖK, Çankaya Köşkü’ne sunduğu listede, üniversitedeki seçimde en çok oyu olan Ali Akyüz’ü ikinci sıraya, ikinci sırada yer alan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aile doktoru olan Yunus Söylet’i ilk sıraya yerleştirmişti.

Eşinin türbanlı olduğu bilinen Prof. Dr. Yunus Söylet, rektör adaylığı için YÖK üyeliğinden istifa etmişti. İstanbul üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü’ne atanan İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet, 19 Ocakta göreve başlayacak.

PROF. DR. SÖYLET’İN ÖZGEÇMİŞİ
İstanbul’da 1956 yılında doğan Prof. Dr. Söylet, 1974 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni, 1980’de İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1980 yılından bu yana İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı, Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı ve Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı’nda çalışan Prof. Dr. Söylet, 1990 yılında doçent, 1996 yılında da profesör oldu.

Bir kısmı davetli öğretim üyesi statüsünde olmak üzere çeşitli sürelerle Almanya, İngiltere ve İsveç’te çalışan Prof. Dr. Söylet, ameliyatlar yapmak için Almanya ve İsviçre’de çeşitli merkezlere davet edildi.

Bugüne kadar 160 kadar ulusal yayın, ulusal bildiri ve poster çalışması, 117 atıf yapılan 90 kadar uluslararası yayını, uluslararası bildirisi ve posteri olan Prof. Dr. Söylet’in 3’ü yabancı dilde, 21’i Türkçe olmak üzere toplam 24 adet kitap bölümü yazarlığı bulunuyor.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası kongre ve çalıştay düzenleme kurulu başkanlığı ve üyelikleri bulunan Prof. Dr. Söylet, birçok seminer, konferans ve panelde konuşmalar yaptı.

Mesleki kursların yanı sıra Hastane İşletmeciliği Sertifika Programı, Eğitim Becerileri Kursu, Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Kursu, Sağlık Kurumlarında Doğru İletişim, Doğru, Güzel, Etkileyici Türkçe ve İnsan İlişkileri Kursu gibi birçok bilgi, beceri ve davranış geliştirici programa katılan Prof. Dr. Söylet, halen Toplam Kalite Yönetimi konusunda tezsiz yüksek lisans yapıyor.

Prof. Dr. Söylet, 4 yıl Fakülte Kurulu üyeliği, Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanlığı, 2002-2004 yılları arasında Türk Çocuk Cerrahisi Derneği Yeterlilik Kurulu üyeliği, 2003-2005 yılları arasında Türk Çocuk Ürolojisi Derneği Başkanlığı, 2004-2006 yılları arasında İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeliği, 2004-2008 yılları arasında Sıcak Yuva Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2004-2006 yılları arasında Hekim Hakları Derneği Kurucu Başkanlığı, 2006-2008 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası üyeliği yaptı.

Prof. Dr. Söylet, 2004 yılında Alman Çocuk Cerrahisi Derneği tarafından şeref üyeliğine seçildi.

2007 yılında YÖK üyesi olan Prof. Dr. Söylet, bu görevinden 24 Kasım 2008 tarihinde istifa ederek İstanbul Üniversitesi Rektör aday adayı oldu. Evli ve 2 çocuk babası olan Prof. Dr. Yunus Söylet, İngilizce ve Almanca biliyor.

Sayfa Yükleniyor...