CHP Sözcüsü Tezcan: Erdoğan'ın gereğini yapmasını bekliyoruz

Yurtdışına para gönderme polemiğine ilişkin açıklama yapan CHP Sözcüsü Tezcan, "Sayın Erdoğan 'gereğini yaparım' demişti, şimdi gereğini yapma zamanıdır" dedi.

Anadolu Ajansı 29.11.2017 - 17:13 | Son Güncelleme : 29.11.2017 - 17:18

CHP Sözcüsü Tezcan: Erdoğan'ın gereğini yapmasını bekliyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Kemal Kılıçdaroğlu'nun gösterdiği belgeler için "Islak imzalı ve gerçek" dedi ve " Sayın Erdoğan 'gereğini yaparım' demişti, istifa etmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

CHP Parti Meclisi (PM), Kılıçdaroğlu başkanlığında yılın son toplantısını gerçekleştirmek üzere parti genel merkezinde toplandı.

Gündemindeki maddelerin yanı sıra, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) raporunu da görüşen PM toplantısına ilişkin açıklamayı yapan Tezcan, dünden bu yana Türkiye'de önemli bir gündem oluştuğunu bildirdi.

Dün Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında bir büyük skandalın delillerini, belgelerini ortaya koyduğunu savunan Tezcan, "İsmini birçok vatandaşımızın biz de dahil olmak üzere düne kadar bilmediği bir adada, Man Adası'ymış ama birilerinin çok iyi bildiği adada, kurulmuş 1 sterlinlik bir şirket ile AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan'ın bazı yakın ve akrabaları arasındaki 15 milyon dolarlık para trafiğinin belgelerini ortaya koydu" dedi.

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından yer yerinden oynadı" diyen Tezcan, hükümet yetkililerinden bu transferi izah edecek hiçbir ciddi ifadeye henüz rastlamadıklarını iddia etti.

Tezcan, şöyle devam etti:

"Yoğun gündemin içinde Türkiye bunu tartışmaya devam edecek. Çok şey söylediler bu konuda. Önce şaşırdıkları belli. Çıkıp 'bunlar sahte belgelerdir' dediler. Ondan sonra dönüp 'bir ticari ilişkiyi ifade ediyor' dediler. Ondan sonra dönüp 'alın belgeleri savcılığa götürün' dediler. Eğer belgeler sahteyse, hangi ticari ilişkiyi temsil edecek? Hangi ticari ilişkiler üzerinden sahte belgelerle 15 milyon dolarlık transfer yaptınız? Bunun mantık tutarlılığını nasıl izah edeceksiniz? Mesele, nasıl kaçarız. Sayın Genel Başkan, dekontları gösterdi, para hareketlerini tarih tarih verdi. Kaynaklar hem Türk bankalarının, hem yabancı bankaların kaynakları, resmi belgelerle para hareketlerini gösteriyor. Eğer sahte olan bir belge iddianız var, sahte diyorsanız gelin TBMM'yi harekete geçirelim, Araştırma Komisyonu kuralım, Meclis tek tek araştırsın. Nereden gelmiş, nereye gitmiş, kim göndermiş, kim almış, hem belgelere baksın, hem belgelerin arkasındaki kaynaklara baksın, kim yalan söylüyor, kim iftira atıyor ortaya çıksın. El mi yaman bey mi yaman? Meclis iç tüzüğü gereği sizin parmak sayınızın fazla olacağını da biliyoruz. Daha önce 4 bakanı akladığınızı da biliyoruz o komisyonlarda. Buyurun sizin çoğunlukta olduğunuz TBMM'de bir Araştırma Komisyonu kuralım, orada bütün her şey kalem kalem incelensin. Arkadaşlarımız Meclis Araştırma Komisyonu önergesini hazırladılar, bugün ya da yarın TBMM'ye vereceğiz." HABERE GİT

"SUÇ İŞLEMİŞTİR DİYE BİR BEYANAT YOK"

Kendilerine "Suç duyurusunda bulunun" dendiğini de hatırlatan Tezcan, bir işi boğuntuya getirme konusunda bu kadar ustalıklı ve maharetli bir başka adım görmediğini belirtti.

CHP Sözcüsü Tezcan, şu görüşlere yer verdi:

"Sayın Genel Başkanımız ilk günden bu yana 'bu bir suçtur, suç işlenmiştir' diye değerlendirmesi var mı? Bizim savcılıkta işimiz yok. Varsa bir derdiniz, siz gidiyorsunuz zaten. Böyle boğuntuya getirerek herkesi susturma hesabı içinde olduğunuzu biz biliyoruz. Ama biz susmayacağız. Ahlaki değildir. Sayın Genel Başkan, hiçbir zaman bugüne kadar 'suçtur ya da değildir' diye söylemedi. Böyle bir beyanı yoktur. Suç ekseninde bir değerlendirme yapılmamıştır. Bu işin savcısı millettir, biz millete bunu açıkladık.

Bunun siyasi ahlakta, etikte bir karşılığı, izahı olmayacak mı? Türkiye çadır devleti mi? Türkiye'nin çadır devleti olmadığını göstermek için bu gerçekleri TBMM araştırsın. Bir komisyon kursun araştırsın. 1 rakamlı paralara alıştık. FTEÖ'nün okunmuş bir dolarları vardı. Şimdi de 15 milyon doları takla attıran 1 Sterlinler var. Ne sihirli sterlinlermiş."

"ISLAK İMZALI VE GERÇEK"

Açıkladıkları dekontların ıslak imzalı ve gerçek olduğunu tekrarlayan Tezcan, "Gelinen tablo çok açıktır. AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan 'gereğini yaparım' demişti, şimdi gereğini yapma zamanıdır. Bu dekontlardan sonra istifa etmesini bekliyoruz. Sahte diyorsa gelin TBMM'de kuralım komisyonu, sahte mi değil mi bakalım" ifadesini kullandı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Suriyelilere harcanan 30 milyar doları sorduğunu ancak bir cevap alamadığını iddia eden Tezcan, bunun kalem kalem açıklanmasını istedi.

Tezcan, İslam aleminin Mevlit Kandilini kutlarken, PM toplantısının devam ettiğini bildirdi.

Bir soru üzerine eski milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldığı günün manidar olduğunu belirten Tezcan, ABD'deki Rıza Sarraf davasının ise milli bir mesele haline getirilmeye çalışıldığını ifade etti.

Tezcan, başka bir soruyu da yanıtlarken de "MYK olarak 36. Olağan Kurultay için 3-4 Şubat tarihlerini öneriyoruz. Kararı bugün PM'miz verecek." dedi.

Sayfa Yükleniyor...