Erdoğan’ın seçim hedefi

Vatan Gazetesi Yazarı Okay Gönensin:  "Başbakan Erdoğan ilk kez  bu seçim döneminde   367 milletvekili ile meclise girmek istediğini  açıklayarak  hedefini net bir şekilde  ortaya koydu."

Haberler 23.05.2011 - 09:41

Erdoğan’ın seçim hedefi

Başbakan Erdoğan, daha önce girdiği seçimler öncesinde iddialı hedefler koymuyordu. Birkaç gün öncesine kadar olduğu gibi, “tek başına iktidar olmak” gibi mütevazı hedefleri dile getiriyordu. Ancak son iki konuşmasında çıtayı çok yükseğe koydu, 367 milletvekili istediğini iki kez tekrarladı.

Kamuoyu araştırmalarında AKP’nin oy oranı yüzde 48-49 dolayında görünüyor. Bu oranla 367 milletvekiline ulaşmak, bugünkü seçim sisteminde mümkün değil.

367 milletvekili hedefine ulaşmak için iki şart var. Birincisi MHP’nin baraj altında kalmasıdır.

İkincisi de, CHP’nin ülke ortalamasının üzerinde oy aldığı “sahiller”de AKP’nin geçen seçime göre en az 3-4 puan artış elde etmesidir.

Erdoğan “367 milletvekili”ni telaffuz ettiğine göre bu iki şartın da mevcut olduğuna kani olmuş demektir.

***

Kaset vurgunu yiyen MHP’nin zaten yüzde 10 dolayında dolaşan oy oranının barajın altına düşmesi ihtimali kuşkusuz ciddi biçimde yükselmiştir.

Partinin en etkili ve “örgütçü” bilinen isimlerinin kasetlerle “tasfiye” edilmesinin örgüt üzerinde olumsuz yansımaları olması kaçınılmazdır.

Kasetlerin sonucu MHP’nin baraj altında kalması olarak ortaya çıkarsa, bu darbenin manevi faturası da AKP’ye çıkacaktır. Meclis’e rahatlıkla fazladan 40 AKP’li vekil gireceğine göre, aksi kanıtlamadığı sürece suçlamaların hedefinde AKP olacaktır.

***

“Sahiller”de AKP’nin oy oranının artması yine MHP’den gelecek oylara bağlıdır.

Bunun yanında AKP’nin “lehine” olacak bir durumu da “Cumhuriyetçi Güçbirliği” adıyla seçime bağımsız giren Ergenekoncu adaylar yaratıyor. Bu adaylar ne kadar oy alırlarsa alsınlar tümüne yakınını CHP seçmeninden alacaklardır. Seçilme ihtimalleri çok düşük olsa da “sahiller”de AKP-CHP dengesini CHP aleyhine bozacaklardır. Alacakları oylar seçilmelerine yetmese de bazı bölgelerde CHP’den milletvekili eksilmesine yol açabilir.

Bu manzara Erdoğan’ın 367 hesabını ciddi şekilde destekliyor.

Anayasayı tek başına yapacak Meclis çoğunluğu yönetme kolaylığı getirdiği gibi, ciddi bir “dinleme zorluğu” da getirebilir. AKP’nin bunu şimdiden düşünmesinde sayısız fayda olduğunu erkenden belirtmek gerekiyor.

Sayfa Yükleniyor...