Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilimler Akademisi ödül töreninde şunları söyledi: 

"Yeni ve büyük Türkiye'yi, bilimin aydınlattığı yoldan ilerleyerek çıktığımız bu yolda çok önemli mesafe kattettik...Gittiğimiz bu yol doğru. Önce 2023, ardından 2053 ve 2071 hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.

Bilim beşer olarak kendimizi daha iyi bilmemiz, tanımamız içindir. 

Ülkelerin ve tpplumların güvenlik anlayışları köklü bir değişime uğradı. Eskiden sınır ve çıkarların korunmasıydı artık genişledi.

Askeri, adli ve polisiye tebdirler güvenlik anlayışının görünürdeki yüzleri ve bu konularda başarılı olunmalı. Bunun için bilim alanında da mücadele edilmeli...

Başbakanlığım döneminde kamu kuruluşlarında F klavye kullanılması yönünde genelge yayınlamıştım ama bunda gelişme olmadığını görüyorum. Örnekler çoğaltılabilir. Dünyada güzel olan, faydalı olan ne varsa almak, kullanmak ve geliştirmek önemli. Burada sorun bilgisayarın kendisi değil, o bilgisayarın insan hayatına nasıl gireceği, nasıl kulalnılacağıdır. 

Geçmiş 14 yılda bilime verdiğimiz önemle mesafe kattetik. Ulaşımda, Boğaz'ın altından ve üstünden inşa ettiğimiz Marmaray, Avrasya, Yavuz Sultan Selim köprüsüyle, kendi bilim anlayışımızla dünya bilim anlayışını bir araya getirdik. 

AR-GE çalışmalarına, özel sektörün de katkı vermesi lazım. Yapılanla rönemli ama yapmamız gereken daha çok şey var. İnşallah bilim insanlarımızla birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum.

Bilim sadece somut çıktıları itibarıyla değil, zihinlerde yol açtığı değişimler nedeniyle de önemlidir. Cumhurbaşkanı

FETÖ örgütünün içindeki akademisyenler, yargı mensupları, polisler, askerler, öğretmenler, iş adamları iyi eğitim almış, fiyakalı okullardan mezun olmuş olabilirler ama bu durum hakikatler karşısındaki körlüklerini, cehaletlerini, kalplerini ve zihinlerini bir şarlatana kiralamış oldukları gerçeğini ortadan kaldırmıyor..."