Ergenekon Başsavcısı da dinlenmiş!

Adalet Bakanlığı'nın, Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in telefonlarını da dinlettiği ortaya çıktı.

NTV Haber 11.11.2009 - 18:00

Ergenekon Başsavcısı da dinlenmiş!

Eegenekon soruştuması kapsamında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından çıkartılan yönetmelik baz alınarak, çok sayıda hakim ve savcının dinlendiği daha önce bilinirken, soruşturmanın başındaki ismin de dinlendiği ortaya çıktı.


Ergenekon soruşturmasının başındaki isim Başsavcı Aykut Cengiz Engin'in dinlendiğini, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun, İstanbul 11. Ağır ceza Mahkemesi'nden aldığı iznin uzatılmasına ilişkin başvuru belgesi ortaya çıkardı.

14.10.2008 tarihmde alınan iznin 3 ay süreyle uzatılması için 14.01.2009 tarihinde mahkemeye talepte bulunulduğu saptandı.

Adalaet Bakanlığı Başmüfettişliği'nin isteği, savcılar Ali Çakır, Osman Kaçmaz ve Ömer Faruk Eminağaoğlunu da kapsarken, Aykut Cengiz Engin'in ev, iş ve cep telefonlarının belgede yer aldığı, tüm konuşmalarının tespit edilmesinin istendiği ortaya çıktı.

Ayrıca, Engin'in 1 hafta süreyle kamuya açık faaliyetlerini ve işyerlerinin teknk donanım ve araçlarla izlenmesi, ses ve görüntü kayıtlarının yapılması talep edildi.


Adalet Bakanlığı Başmfettişliği tarafından istanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazılan talep yazısında, 'Ergenekon terör örgütünün birçok faaliyeti yanında, yargıya sızma noktasında yoğun çaba sarf ettiği ve sızma teknikleri gösterdiği, örgütün yapısının oldukça karmaşık olduğu ve bu yapının deşifre edilmesi için bu şahısların; Engin ve diper savcılar, dinlenmesi gerektiği' ifade edildi.

Bugüne kadar çok sayıda hakim ve savcının dinlenmesine ilişkin Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun karar aldığı bilinirken, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcının da dinlendiği ortaya çıkmış oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...