Ergenekon davasında 100 duruşma

Ergenekon davasının 100. duruşması bugün yapılıyor. 7,5 aylık sürede neler yaşandı...

Haberler - Anadolu Ajansı 10.06.2009 - 13:19

Ergenekon davasında 100 duruşma

''Ergenekon'' davası için ilk aşama, yeni bir heyetin oluşturulmasıyla başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin asıl heyeti, sadece bu davaya bakmakla görevlendirildi. Mahkeme, bugünkü duruşmayla yaklaşık 7,5 ayda 100 duruşma yapmış olacak.

Ağır Ceza Mahkemelerinde bir davada yılda 4 duruşma yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda ''Ergenekon'' davasında adeta 25 yıllık bir yargılama gerçekleştirilmiş sayılacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki gerekli düzenlemeler yapılan duruşma salonunda görülen ''Ergenekon'' davasının ilk duruşması, 20 Ekim 2008 tarihinde yapıldı.

İlk duruşmada, 60 avukat, 88 sanık ve 79 izleyici koltuğu bulunan salonun küçük olması nedeniyle izdiham yaşanırken, sanık avukatlarından, mahkemenin üyesi Sedat Sami Haşıloğlu'nun reddine yönelik talepler geldi.

Mahkeme heyetinin ara kararı uyarınca duruşma salonunun koridorla birleştirilmesinin ardından yapılan ikinci duruşmada, Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi ve yayıncısı olan Cumhuriyet Vakfı ve Yeni Gün Haber Ajansı Basın Yayıncılık A.Ş'nin suçtan zarar görebilecekleri dikkate alınarak davaya ''müdahil'' olarak katılmalarına karar verildi.

Dava açıldığında sayıları 46 olan tutuklu sanıkların kimlik tespitleri 2. duruşmada, 40 tutuksuz sanıktan duruşmaya katılan 29'nun kimlik tespiti ise 3. duruşmada yapıldı.

Davanın 3. duruşmasında başlanan iddianamenin okunması, Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından 9 duruşma ve toplam 40 saatte tamamlandı.

Sanıkların savunmalarının alınmasına ise 12. duruşmanın yapıldığı 11 Kasım 2008 tarihinde başlandı. İddianamedeki sıraya göre ilk savunmayı tutuklu sanık Oktay Yıldırım yaptı. Ardından tutuksuz sanık Ali Yiğit'in savunması alınırken, Muzaffer Tekin 13. duruşmada savunma yaptı.

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün savunması 26. duruşmanın yapıldığı 15 Aralık 2008 tarihinde alındı. Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün savunması 26. duruşmanın yapıldığı 15 Aralık 2008 tarihinde alındı.

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün savunması ise 26. duruşmanın yapıldığı 15 Aralık 2008 tarihinde alındı.

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ise 40. duruşmanın yapıldığı 22 Ocak 2009 tarihinde başladığı savunmasını, toplam 18,5 saat olmak üzere 4 duruşmada tamamladı.

Avukat Kemal Kerinçsiz ise davanın 67. duruşmasının yapıldığı 31 Mart 2009 tarihinde savunmasını yapmaya başladı. Kerinçsiz, 12 duruşma süren savunmasını yaklaşık 60 saatte tamamladı.

Tutuklu sanıklarla birlikte ifadeleri alınan Ali Yiğit ve Semih Tufan Gülaltay dışındaki tutuksuz sanıklardan, aralarında Sedat Peker ve Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun da bulunduğu 33'ünün savunması ise 94. duruşmada sona erdi.

Prof. Dr. Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş'ın yazılı olarak hazırladığı savunmasını tamamlamasının ardından, davanın tutuksuz sanıkları İlhan Selçuk, Ferit İlsever ve avukat Fuat Turgut ile haklarında yakalama kararı bulunan 2 sanığın ifadelerinin alınmasına geçilecek.

99 DURUŞMADA 15 TAHLİYE
''Ergenekon'' davasında ilk tahliye kararı, 15. celsenin yapıldığı 18 Kasım 2008 tarihinde verildi. Mahkeme, Mahmut Öztürk'ün serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

Tutuklu sanıklardan Gazi Güder 25. celsede, Muammer Karabulut, Vedat Yenerer ve Orhan Tunç 41. celsede, Sami Hoştan, Serhan Bolluk ve Abdulmuttalip Tonçer 53. celsede, Vatan Bölükbaşoğlu ve Hüseyin Gazi Oğuz 65. celsede, Bekir Öztürk, Abdullah Arapoğulları, Rasim Görüm, Oğuz Alparslan Abdülkadir ve Halil Behiç Gürcihan ise 83. celsede tahliye edildi.

SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE TAHLİYELER
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan iş adamı Kuddusi Okkır, 3 Temmuz 2008 tarihinde tutuklu bulunduğu Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nden Edirne Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmış ve 6 Temmuzda aynı hastanede hayatını kaybetmişti.

Sağlık sorunları nedeniyle tutuklu sanıklardan Ayşe Asuman Özdemir 17 Temmuz 2008, Ferit İlsever de 29 Ağustos 2008 tarihinde tahliye edilmişti.

Soruşturma kapsamında tutuklanarak Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne konulan ve burada geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hastanede tedavi altına alınan emekli Orgeneral Şener Eruygur da 21 Eylül 2008'de salıverilmişti.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, rahatsızlığı nedeniyle tutuklu bulunduğu Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nden GATA Haydarpaşa Hastanesine sevk edilerek tedavi altına alınmış ve 6 Şubat 2009'da tahliyesine karar verilmişti. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, rahatsızlığı nedeniyle tutuklu bulunduğu Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nden GATA Haydarpaşa Hastanesine sevk edilerek tedavi altına alınmış ve 6 Şubat 2009'da tahliyesine karar verilmişti.

Prof. Dr. Erol Manisalı da soruşturma kapsamında 17 Nisan 2009 tarihinde tutuklandıktan sonra cezaevinde rahatsızlanmış ve kaldırıldığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyat olmuş, avukatının talebi üzerine Manisalı'nın, sağlık durumu nedeniyle tahliyesi kararlaştırılmıştı.

''ERGENEKON ŞEMASI'' VE DANIŞTAYA SALDIRI DAVASI
Dava dosyasının delil klasörleri arasında bulunan ve mahkemenin isteği üzerine de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından ''çok gizli'' ibareli olarak gönderilen ''Ergenekon şeması'' ve bilgi notları ile kitapçıklar üzerinde inceleme yapan mahkeme heyeti, çizelgedeki kimi kişilerin sosyo-ekonomik ve siyasi konumları, üzeri kapalı kişilerin saygınlıkları ve haklarının zedelenme olasılığı, belgelerin orijinal ve açık haliyle açıklanmamasının, yargılaması sürdürülen sanıkların savunmasına herhangi bir şekilde kısıtlama getirmeyeceğini dikkate alarak, bu belgelerin orijinal haliyle açıklanmamasına karar verdi.

12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye'de bir gecekonduda Ali Yiğit'in babası Şevki Yiğit'in yaptığı ihbar üzerine ele geçirilen 27 adet el bombasının Ümraniye Asayiş Büro Amirliğinde çekilen görüntüleri de İstanbul Emniyet Müdürlüğünden mahkemeye gönderildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespiti Şube Müdürlüğü tarafından görüntüleri çekilen el bombaları ve bunların konulduğu ahşap sandık, kamuoyunca ilk kez görüldü.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtayın bozma kararı doğrultusunda Danıştay'a saldırı davasının ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesine karar vererek, dosyayı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

TUNCAY GÜNEY'İN SES CD'Sİ

Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen Tuncay Güney ile ilgili VHS kasetinde, Güney'in 2001 yılında alınan emniyet ifadesi ve görüntüleri çıktı.

Yine MİT'e bir ihbar mektubuyla gönderilen, MİT'in de mahkemenin talebi doğrultusunda gönderdiği 6 adet CD içinde de Tuncay Güney'in ses CD'si yer aldı. Mahkeme heyeti, bu CD'de Güney'e işkence yapıldığı anlaşıldığı gerekçesiyle ifadeyi alan görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mahkemenin talebi doğrultusunda savcılığın gönderdiği yazıda, Tuncay Güney'in, ''Ergenekon'' soruşturmasının firari şüphelisi olduğu belirtilirken, Osman Yıldırım olduğu iddia edilen ''gizli tanık 9''un eksik olan bazı ifadeleri de dosyaya geldi ancak bir kısmı avukatlara verilmedi.

Duruşmaya katılan sanık avukatlarından Ertaç Giray ve Hüseyin Buzoğlu da ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınırken, yine avukat olarak duruşmaya gelen Levent Göktaş da gözaltına alınarak tutuklandı.

Davaya müdahil olan Şebnem Korur Fincancı'nın avukatlarına, çapraz sorgu sırasında sanıklara yönelttikleri sorular nedeniyle sınırlama getirildi. Mahkeme heyeti, müdahil avukatlara, sadece müdahil oldukları konuyla ilgili soru sormalarını kararlaştırıldı.

TBMM Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı ''Susurluk kazası'' ile ilgili rapor da dava dosyasına geldi.

2. İDDİANAME
Devam eden soruşturmalar nedeniyle sanıkların sayısı artacağı için Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin girişine spor salonu yapıldı. Spor salonunun içi duruşma salonu şeklinde düzenlenirken, 20 Temmuz 2009 tarihinde başlayacak ''Ergenekon'' soruşturmasının 2. iddianamesi kapsamındaki yargılama burada yapılacak.

Mahkeme heyeti, bazı yazılı ve görsel basında yapılan ''ETÖ'' kısaltmasına sanıkların ve avukatların tepkisi üzerine ''iddia olunan Ergenekon örgütü'' şeklinde yazılmasını kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, ''ETÖ'' şeklinde yayın yapan kurumlar hakkında da savcılığın yasal işlem yapmasını istedi.

Sayfa Yükleniyor...