Ergenekon duruşmasında gergin anlar

'Ergenekon' davasının bugünkü duruşmasına katılan tutuklu sanık Tuncay Özkan bağırarak konuşunca duruşma salonundan çıkartıldı. Özkan, duruşma salonundan çıkartılırken ''Bağırırım, adalet istiyorum'' dedi.

Anadolu Ajansı 10.08.2010 - 10:18

Ergenekon duruşmasında gergin anlar

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteci Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu 31 tutuklu sanık katıldı.

Tutuklu yargılanan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Ersin Gönenci ve İbrahim Özcan ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada tutuksuz yargılanan Emin Şirin, İlyas Çınar, Sinan Aygün, Hüseyin Keskin ve Muhterem Bağcı hazır bulundu.

Duruşmada söz isteyen ve bağırarak, konuşan gazeteci Tuncay Özkan, "Özkan ayrıca dışarı çıkarken, "Bugünden itibaren açlık grevine başlıyorum. Cuma gününe kadar devam edeceğim. Adalet istiyorum. Gerekirse ölüm orucuna giderim. Bana 'darbeci' diyene, 'şerefsiz' derim. 'Faşist' diyene 'köpek' derim" dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün tarafından uyarıldı. Bu uyarıya rağmen yüksek sesle konuşmaya devam eden Özkan, Başkan Şengün'ün talimatıyla askerler tarafından duruşma salonundan çıkartıldı.

Özkan, duruşma salonundan çıkartılırken ''Bağırırım, adalet istiyorum'' dedi.

Tuncay Özkan'a 5 duruşma men cezası verildi. Duruşmada, 17 aydan fazla süredir tutuklu bulunan gazeteci Mustafa Balbay da söz aldı.

Balbay, ''Bu devletin ordusunun komutanları, darbeye eksik teşebbüs ederken, Balbay ve teğmenler tam teşebbüste mi bulunacak? Bizim dışarıda yasımızı tutanlar kimseyle pazarlık etmediği için mi burada tutukluyuz?'' diye konuştu.

Müdahilliği kabul edilen Ali Balkız ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "Acaba bizleri orada var gösterip Alevilerin burada taraf olmasını mı istediler? Aleviler bir yandan sanıklar arasında, bir yandan da hedef durumunda. Bu çelişkiyi mahkemenin açığa çıkarmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...