Ergenekon'da kim kimdir? Ergenekon Davası kapsamında kimler yargılandı? Ertuğrul Mavioğlu ve Ahmet Şık, 'Kırk Katır Kırk Satır 2' adlı kitapta davayla ilgili tüm isimlere yer vererek, ortaya ansiklopedi niteliğinde bir kitap çıkarıyorlar.

'Kontrgerilla ve Ergenekon'u Anlama Kılavuzu' başlıklı ilk kitaptan sonra yazarlar, 'Ergenekon'da Kim Kimdir?'de Türk siyasi tarihinin en önemli olaylarından, Ergenekon Davası'nı detaylı bir şekilde masaya yatırmaya devam ediyorlar.

Kitapta yargılan tüm isimlerin hem kısa özgeçmişleri hem de iddianamelerde neyle suçlandıkları yer alıyor. Ayrıca, kitap sanıkların suçlamalarla ilgili savunmalarını ve suçlamaları kanıtlamak için savcılığın mahkemeye sunduğu belge, bilgi, delil ve tanıklıkları da içeriyor.

''Kırk Katır Kırk Satır iki ciltlik bir başvuru kitabı. Başvurunca da aradığınız cevabı veren bir kitap.

Birinci cilt ‘Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu’ üst başlığını taşıyor. Yani kitap kendine başlangıç olarak 3 Kasım 1996’yı almış. Hani Susurluk’ta kamyonla Mercedes’in çarpıştığı kazayı ve sonrasını... Bu isabetli bir seçim. Şemdinli olayını, JİTEM gerçeğini ve ille de Ergenekon’u ancak Susurluk olayını kerteriz ya da başlangıç noktası olarak alarak anlamak mümkün. Yoksa ‘münferit vakalar’ anaforunda kaybolup gitmek işten bile değil.

İkinci cilde ise ‘Ergenekon’da Kim Kimdir’ üst başlığı uygun görülmüş. Bu da isabetli. En belleği güçlü okurların bile ipin ucunu kaçırdığı, kimin kim olduğunu, daha önce ne gibi marifetler gösterdiğini bilmesinin; ‘Kim şimdi nerede’ ve ‘Kim ne ile suçlanıyor’ sorularını cevaplamasının olanaksızlaştığı bir aşamadayız ve Ergenekon olgusunu sahiden merak edenler, kafalarındaki yargıları ve bilgi tortularını düzene sokabilmek için bu kılavuza sahiden muhtaçlar...'' (Aydın Engin, Radikal Kitap) 

'Kırk Katır Kırk Satır 2 - Ergenekon'da kim kimdir?' İthaki Yayınları etiketiyle kitapçılarda.