Ergenekon mahkemesi Susurluk'u istiyor

Birinci Ergenekon davasına bakan mahkeme, Susurluk kazasının dava dosyasını istedi.

01.12.2011 - 14:00

Ergenekon mahkemesi Susurluk'u istiyor

Birinci Ergenekon davasına bakan mahkeme heyeti, 3 Kasım 1996'da Susurluk'ta meydana gelen ve Abdullah Çatlı ile Hüseyin Kocadağ'ın vefat ettiği kazaya ilişkin görülen dava dosyasının Susurluk Asliye Ceza Mahkemesinden istenilmesine karar verdi.

Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık ve avukatların taleplerini celse arasında değerlendirerek, karara bağladı.

Buna göre, mahkeme heyeti Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarının verildiği iddia edilen evin yer aldığı İstanbul Ataşehir'deki Pınar Sitesi'ni gören Turkcell, Vodafone ve Avea şirketlerinin baz istasyonları ile Alparslan Arslan'ın Danıştay'a saldırı için gittiğinde kaldığı otelin bulunduğu Ankara Çankırı Caddesi Eş Dost Sokağa hizmet veren baz istasyonlarıyla tüm verilerin karşılaştırılmasına karar verdi.

Karşılaştırma sonucu ortak olan telefonların tespiti için bilirkişi incelemesi yapılmasına hükmeden mahkeme heyeti, Cumhuriyet Gazetesi'ne molotofkokteyli atılması dosyasının sanığı Bedirhan Şinal'in Edirne F Tipi Cezaevi'nden yaptığı telefon konuşmasında geçen ''Kandıra'daki V'' adlı kişinin tespitine yönelik olarak da 1 Ocak 2008 ile 23 Temmuz 2008 tarihleri arasında Kandıra Cezaevinde kalan ve adı ''V'' harfi ile başlayan tutuklu ve hükümlülerin isimlerinin istenmesi için Kandıra Ceza İnfaz Kurumuna yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, 3 Kasım 1996'da Susurluk'ta meydana gelen ve Abdullah Çatlı ile Hüseyin Kocadağ'ın vefat ettiği kazaya ilişkin görülen davanın dosyasının Susurluk Asliye Ceza Mahkemesinden istenilmesine karar verdi.

DOSYALARIN AKIBETİ
Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılı Vekilliğine yazı yazılmasını karara bağlayan mahkeme heyeti, İstanbul 6 No'lu DGM tarafından Susurluk dava dosyasından tefrik edilen eylemlerle ilgili sair mahkemelerde açılan davaların akıbeti konusunda ayrıntılı bilgi verilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, bugüne kadarki duruşmalarda ''gizli tanık 17''nin kimliğini deşifre eden sanıklar hakkında gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasını kararlaştırarak, 5 Aralık'ta görülecek olan bir sonraki celseye de başka suçtan hükümlü olan bu davadan tutuksuz yargılanan Sedat Peker ile bir önceki celse de tahliye edilen Hüseyin Görüm'ün hazır edilmesine karar verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...