Ergenekon mesaisi yeni haftaya sarktı

1419 hakim ve savcının atamasını tamamlayan HSYK'da kriz yine bitmedi. Aralarında Ergenekon savcı ve hakimlerinin de bulunduğu 140 hakim ve savcının ataması yeni haftada yapılacak.

NTV Haber 24.07.2009 - 15:14

Ergenekon mesaisi yeni haftaya sarktı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), bugün bir kez daha toplandı. Toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.

Akşam saatlerinde toplantıdan çıkan Bakan Ergin, soruları yanıtsız bıraktı ve çalışmaların pazartesi günü devam edeceğini söyledi.

HSYK, dünkü çalışmalarında idari yargıdaki 87 hakim ve savcının görev yerini belirlemişti.

Adalet Bakanlığı ile yüksek kurul arasındaki pazarlık, atama ve yer değiştirmesi yapılacak yaklaşık 60 hakim ve savcı üzerinde yürütülüyor.

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı listede yerleri değiştirilmesi istenen bazı isimlere karşı çıkan kurulun hakim üyeleri, uzun zamandır rahatsız oldukları Ergenekon savcıları ve davanın görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nın başka bir yere atanarak yerlerine farklı isimlerin getirilmesinde ısrar ediyor.

İki tarafın da geri adım atmadığı isimler üzerinde bir uzlaşma sağlanamaması durumunda, 140 hakim ve savcının atama kararnamesinin ertelenebileceği ve ekim ayında hazırlanacak güz kararnamesiyle birleştirilebileceği belirtiliyor.

ÖZBEK: YARGIYI YARGIYA BIRAKMALARINI...
HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Kurul'un çalışmalarıyla ilgili yapılan değerlendirmeleri eleştirerek, ''Yargıyı yargıya bırakmalarını, özellikle yargının Kurul içindeki muhatabının Kurul'un başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı olduğunu bilmelerini istiyorum'' dedi.

Özbek, HSYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ''sadece basında adı geçen bir soruşturmayla ilgili olarak Kurul toplantılarını ilişkilendirmenin, Kurul üyeleri ile bağlantı kurmanın yanlış olacağını'' söyledi.

Kadir Özbek, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın yaptığı açıklamaları toplantı sonrası Kurul ile beraber izlediklerini belirterek, ''Çok üzgünüz. Üzüntümüzün büyük olduğunu söylemek istiyorum. Yargıyı yargıya bırakmalarını, özellikle yargının Kurul içindeki muhatabının Kurul'un başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı olduğunu bilmelerini istiyorum. Lütfen 'tuzun bile koktuğundan' bahsedebilecek derecede ağır ithamlarda bulunmasınlar. Özellikle bu, kamuoyunda ileri derecelere varmış bulunan bölünmelere, birtakım yanlış değerlendirmelere sebep olacaktır'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...