Ergenekon savcıları HSYK'yı 5'e 2 böldü

Ergenekon savcılarının yeni görevlere atanmasıyla ilgili HSYK'da karar verilirken hararetli tartışmalar yaşandığı ortaya çıktı. Kararın 5'e karşı 2 oyçokluğuyla alındığı toplantıların sonucunda savcıların görev yerleri değiştirildi.

30.03.2011 - 16:40

Ergenekon savcıları HSYK'yı 5'e 2 böldü

Ergenekon savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen ve Ercan Şafak'ın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından yeni görevlere atanmaları terfi mi kızak mı tartışmalarına neden oldu. Toplantının perde arkası tartışmaları daha da hararetlendirecek gibi.


Pazartesi günü yapılan toplantıda HSYK'daki üyelerin büyük çoğunluğu Ergenekon soruşturması kapsamında yetkilerin aşırı kullanıldığı yönünde görüş bildirdi.

5 üye Ergenekon savcılarının görev yerlerinin değiştirilmesi için hemen karar alınmasını savundu. 2 üye ise bu değişikliğin soruşturmalara zarar vereceği görüşünü dile getirdi. 2 üye savcıların yer değişikliğinin yaz kararnamesi ile gerçekleştirilmesini teklif etti.

Ancak 5 üyenin görüşlerinde ısrar etmesi üzerine karar oy çokluğuyla alındı ve Ergenekon savcıları terfi ettirilerek görev yerleri değiştirildi.

'SORUŞTURMAYI ETKİLEMEZ'
Kararların altında imzası bulunan bazı üyeler atamaların Ergenekon soruşturmasını etkilemeyeceğini belirtti.

Yüksek yargı mensupları kararların siyasi bir tasarruf olmadığını da savundu. HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, yapılan atamaların mevcut soruşturmalara bir etkisi olmayacağını dile getirdi.

'GİDİŞATI ETKİLEMEZ'
HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur ise söz konusu savcıların terfi ettiğini ve ellerindeki soruşturmaların gidişatını etkilemeyeceğini vurguladı.

Okur, "Avrupanın en büyük adliyesinde görev yapacaklar. Görevden almış değiliz. Ayrıca Seçen, Özel Yetkili savcılardan sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği görevine getirildi" diye konuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne getirilen Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesi kapsamında tekrar yetkilendirildiğini belirten Okur, Seçen'in, Zekeriya Öz'e göre daha kıdemli olması nedeniyle bu göreve getirildiğini kaydetti.

Okur, ''İkisi de aynı soruşturmayı yürütüyorlardı, ikisi de soruşturmada etkili olan arkadaşlardı. Kurulun tercihi daha kıdemli olması nedeniyle Fikret Bey oldu'' diye konuştu.Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, HSYK kararnamesiyle özel yetkili Ergenekon soruşturması savcılarının İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanmalarını değerlendirdi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atandığını anımsatan okur, Öz'ün yetkilerinin kaldırılmadığını söyledi. Okur, ''Başsavcıvekilliğine atandığı için zaten yetkileri otomatikman kalkmış oluyor. Bir yetki kaldırma söz konusu değil. 3 Cumhuriyet savcısının da başsavcıvekili oldukları için üçünün birden oradaki görevleri sona erdi'' dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne getirilen Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesi kapsamında tekrar yetkilendirildiğini belirten Okur, Seçen'in, Zekeriya Öz'e göre daha kıdemli olması nedeniyle bu göreve getirildiğini kaydetti.

Okur, ''İkisi de aynı soruşturmayı yürütüyorlardı, ikisi de soruşturmada etkili olan arkadaşlardı. Kurulun tercihi daha kıdemli olması nedeniyle Fikret Bey oldu'' diye konuştu.

Okur, atamaların Ergenekon soruşturmasını etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

''Atamaların Ergenekon Soruşturması'nı etkilememesi gerekir çünkü bu soruşturmayı 7 savcı yürütüyorlardı. Diğer 4 savcı şu an görevinin başında. Onlar devam ediyorlar. Fikret Bey de bu işin başına geldiğine göre, herhangi bir etkisi olmaması gerektiğini düşünüyorum. Eğer öyle bakarsak, hiçbir hakim ve savcıyı hiçbir yere tayin etmememiz gerekir. Çünkü her tayin olan hakim ya da savcının elinde mutlaka yürüttüğü soruşturmalar vardır. O zaman, soruşturmaların hepsinin kapanması gerekirdi. Ben de 3 tayin gördüm. Giderken evraklarımı bıraktım, gittiğim yerde de benden önceki arkadaşların evraklarına devam ettim. Oradaki bütün savcılar alınmış olsaydı belki, 'konuyu bilmiyorlar' denebilirdi ama diğer 4 savcı görevinin başında, Fikret Bey de işin başında. Bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.''

İbrahim Okur, Öz'ün başsavcıvekilliğini hak ettiğini düşündüklerini ifade ederek, ''Arkadaşlarımızın genel kanaati bu yönde oldu. Kurulumuz, şu ana kadar verdiği hizmetleri değerlendirmiş oldu. Zekeriya Öz ile beraber 3 arkadaşımızın talepleri de haberleri de yoktu'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...