Ergenekon savcılarının yeri değişmedi

Günlerdir devam eden HSYK toplantıları anlaşmayla bitti, Adalet Bakanlığı ile HSYK arasındaki kriz ara formülle aşıldı. Başta Zekeriya Öz olmak üzere Ergenekon savcılarının görev yeri değişmedi.

27.07.2009 - 09:34

Ergenekon savcılarının yeri değişmedi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) merakla beklenen 2009 Yaz Kararnamesi 21 günlük maratonun ardından tamamlanabildi.


Yaklaşık 15 saat süren toplantının ardından anlaşmaya varıldığını Adalet Bakanı Sadullah Ergin, kameraların karşısına geçerek açıkladı.

Bakan Ergin, 140 hakim ve savcının yer aldığı listenin gece saatlerinde HSYK'nın internet sitesinde yayınlanacağını söyledi ve başka ayrıntı vermedi.

Ancak Bakan Ergin'in açıklamasından kısa bir süre sonra detaylar netleşmeye başladı. İlk olarak Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün yerinde kaldığı bilgisi geldi. Ardından, diğer Ergenekon savcılarının da görelerinde kaldığı belli oldu.

Ergenekon savcı ve hakimleri hakkındaki iddialar ve suç duyuruları nedeniyle görev yerlerinin değiştirilmesini isteyen kurulun 5 yargıç üyesi ile Adalet Bakanlığı arasındaki kriz, ara formülle aşıldı.

Ergenekon soruşturmasında görevli savcılar hakkındaki şikayetlerin işleme konulması garantisini alan HSYK, 7 savcı ile mahkeme heyetinin görev yerlerinde kalmalarına karar verdi.

Bu kararla birlikte görev yerleri değiştirilen isimler arasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ile Ergenekon soruşturmasında görevli cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Mehmet Murat Yönder, Nihat Taşkın, Kasım İlimoğlu, Ercan Şafak ve Mehmet Ali Pekgüzel yer almadı.

HSYK, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili şikayet ve suç duyuruları için Adalet Bakanlığı tarafından yasal gereği başlatılarak işlem yapılmasını da hükme bağladı.

Bu karar doğrultusunda, Ergenekon soruşturmasının siyasallaştığı, masumiyet karinesinin ihlal edildiği, usulsüz arama ve dinleme kararları ile somut delil olmadan verilen gözaltı talimatları mercek altına alınacak ve gerekirse soruşturma başlatılacak. Savcılarla ilgili nihai kararı yine HSYK verecek.

Kurul ayrıca soruşturmayla ilgili en kilit noktalardan biri olan Ergenekon savcılarının da bağlı bulunduğu İstanbul Başsavcıvekilliğine Olcay Seçkin'i atadı.

Seçkin, soruşturmanın bundan sonraki sürecinde yine aynı görevde bulunan Turan Çolakkadı ile birlikte söz sahibi olacak. Ergenekon savcıları yaptıkları iş ve işlemlerden Çolakkadı'nın yanısıra Seçkin'e karşı da sorumlu olacaklar. Seçkin, çok tartışılan arama, teknik takip ve gözaltı kararlarında söz sahibi olacak.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Köksal Şengün ve üyeler Hasan Hüseyin Özese, Sedat Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk'un görev yerlerinde de değişiklik yapılmadı.

SÜPER SAVCI MURAT GÖK: ŞAŞIRDIM, BEKLEMİYORDUM
164 kişilik listede bir başka dikkat çeken isim ise İzmir Cumhuriyet Savcısı Murat Gök. İzmir'e bağlı ilçelerin CHP ve AKP'li belediyelerine yönelik yolsuzluk operasyonları ile adını duyuran 'süper savcı' lakaplı Gök, Samsuna atandı. Murat Gök, atama kararı üzerine "''Karara şaşırdım. Beklemiyordum. Henüz ne yapacağıma karar vermedim'' dedi.

Son seçimlerde Tunceli Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü'nün deposunda AKP'lilerin seçim malzemesinin bulunduğunu iddiaları üzerine baskın talimatı veren Tunceli Başsavcısı Zekeriya Beyazıt da Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi.

Kararnameyle 26 il ve 27 ilçeye yeni başsavcı atandı. Yeni başsavcı görevlendirilen iller ve başsavcıların isimleri şöyle:

Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şerif Eren Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Hamdi Ünal Karabeyoğlu Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Burdur Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Sadettin Arslan Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Samsun Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Nevzat Açıkgöz Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Semercioğlu Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Erdemli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık Siirt Cumhuriyet Başsavcılığına; Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Ömür Topaç Sinop Cumhuriyet Başsavcılığına; Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığına; Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı Cafer Güven Kara Artvin Cumhuriyet Başsavcılığına; İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper Van Cumhuriyet Başsavcılığına; Boyabat Cumhuriyet Başsavcısı Hayati Keskin Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...