Ergenekon'da 3 tahliye

Birinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Aydın Yüksek, Hayati Özcan ve Süleyman Esen tahliye edildi.  Vatansever Kuvvetler Güç Birliği davasıyla birleştirilen davanın, 'Anafor'la birleştirilmesi talebi ise reddedildi.

28.08.2009 - 01:41

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen birinci Ergenekon davasının duruşmasıda, ''mevcut delil durumu, sanıkların tutuklulukta geçirdikleri süre ve suç vasfının değişme ihtimalini'' dikkate alınarak, sanıklar Aydın Yüksek, Hayati Özcan ve Süleyman Esen'in tahliyelerine karar verildi.

Başka suçtan tutuklu ya da hükümlü bulunmadıkları takdirde sanıkların derhal tahliyeleri hususunda yazı yazılmasının kararlaştırıldığını ifade eden Şengün, sanıklara yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbirinin uygulanmasına hükmetti.

Aydın Yüksek ve Hayati Özcan, birinci ''Ergenekon'' davasının, Süleyman Esen ise bu davayla birleştirilen Danıştay'a ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik saldırı davasının tutuklu sanığıydı.

Birinci ''Ergenekon'' davasının, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, Vatanseverler Birliği Derneği (eski adıyla Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği) Genel Başkanı Taner Ünal ile derneğin eski Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Cinali'nin, ''Ergenekon örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüt üyelerine bilerek ve isteyerek yardım ettiği'' iddiasıyla yargılandığı davayla fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesine karar verildi.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ''Anafor'' davasının birinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesi talebi ise reddedildi.

Mahkeme, ''birinci Ergenekon dava dosyasının kapasitesi, birleştirme talepli açılan diğer dava dosyalarının kapsamları, sanık sayıları ve birinci Ergenekon davasında henüz sanıkların sorgularının tamamlanmamış olması, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyasındaki mağdur, şikayetçi ve sanık sayısını'' ret kararına gerekçe gösterdi.

VELİ KÜÇÜK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün 4 Ağustos tarihli celsedeki beyanlarının savunma sınırlarını aştığı gerekçesiyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

Mahkeme, gizli tanık ''Anadolu'' ile ilgili taleplerin, tanıkların dinlenilmesi aşamasında değerlendirilmesine karar verdi. Tutuklu sanık Doğu Perinçek'in avukatlarının talebi üzerine, Perinçek'e ait telefonların dinlenip dinlenmediği, dinlendiyse hangi tarihler arasında dinlendiği ve bunlara dayanak yapılan karar örnekleri varsa ilgili kurumdan istenmesine hükmedildi.

Mahkeme, Tuncay Güney'den ele geçen ''VHS-E-90'' numaralı video kasetin, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan istenmesine karar verdi.

Tutuklu sanık Ümit Sayın'ın, dilekçesi doğrultusunda süresiz olarak mahkemeye katılmaktan muaf tutulması kararlaştırıldı. Sayın, mahkemeye verdiği dilekçede, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle duruşmalardan muaf tutulmasını istemişti.

Mahkeme, sanık Muzaffer Şenocak'tan, Fikret Emek'e ait fotoğraf elde edilip edilmediğinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden sorulmasını, tutuksuz sanık Mete Yalazangil'in duruşmalardan vareste tutulmasını, sanık Hayrettin Ertekin'den elde edilen toplu tabancanın antika olup olmadığına yönelik Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasını kararlaştırdı.

Tutuklu sanık Sevgi Erenerol'un avukatı Vural Ergül'ün talebi üzerine, Danıştay'a ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik saldırılara ilişkin davanın tutuklu sanığı Alparslan Arslan ile ilgili aramada ele geçirilen emniyet görev kartının hangi kurum tarafından verildiği ve kime zimmetlendiğinin ilgili kurumdan sorulmasına hükmedildi.

YARIM SAAT SÜRE KARARI
Mahkeme, bugüne kadar yapılagelen uygulamalar dikkate alındığında, sanıklar ve avukatlarının savunma dışındaki anlatımlarının davanın gereksiz yere gecikmesine sebebiyet verdiği ve bu şekilde yargılamanın ileri aşamalarına geçilmesini önlediğini göz önünde tutarak, katılan ve vekillerinin şikayetleri, sanıkların sorgu ve savunmalarıyla sanık avukatlarının bu savunmalara ilave savunmaları dışında kalan her katılan ve vekili ile her sanık ve avukatının, o oturuma mahsus olmak üzere toplam yarım saate kadar diğer talep ve açıklamalarda bulunabilmelerine karar verdi.

Bundan sonraki oturumlarda bu sürenin aynen uygulanması, süreyi aşacak bölümlerin yazılı olarak mahkemeye sunulabileceği yönünde bildirimde bulunulması kararlaştırıldı. Ara kararda, konunun taraflara bildirildiği belirtildi.

Mahkeme, birinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilen Danıştay'a ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik saldırı davasının sanıklarına Baro tarafından tayin olunan avukatlara duruşma gününü bildirir tebligat çıkarılmasına karar verdi.

Tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamını kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 31 Ağustos Pazartesi günü saat 09.30'a erteledi.

ARA KARARI BEKLERKEN ŞARKI SÖYLEDİ
Bu arada, ara kararların açıklanmasını bekleyen tutuklu sanıkların kendi aralarında ve yakınlarıyla sohbet ettikleri görüldü. Bu sırada tutuklu sanıklardan Mehmet Demirtaş, çevresinde oturan Veli Küçük, Nusret Senem, Kemal Kerinçsiz ve Emin Gürses'e, alçak sesle ''Geçmesin ömrümüz sevgilim yasla'', ''Sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç'' ve ''Elbet bir gün buluşacağız'' gibi Türk Sanat Müziği şarkılarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...