'Ergenekon' davasına bakan mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için, davaya giren Cumhuriyet savcılarına 13 Aralık 2012'ye kadar süre verilmesini kararlaştırdı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, savcı Mehmet Ali Pekgüzel ile sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından açıklandı.

Buna göre mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için, davaya giren Cumhuriyet savcılarına gelecek celseye kadar süre verilmesini kararlaştırdı.

YAŞ ÜYESİNE TUTUKLAMA
Hakkında yakalama kararı bulunan davanın sanıklarından YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'in ise tutuklanmasına karar verildi. Taşdeler, mahkeme heyetinin bu kararıyla hakkında tutuklama kararı alınan ilk muvazzaf orgeneral olurken, davada tutuklu sanık sayısı da 67'ye çıktı.

ODATV'NİN ERGENEKON'LA BİRLEŞTİRİLMESİNE RET
Mahkeme heyeti ayrıca, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ''Danıştay saldırısının delillerinin karartılması'' ve ''Odatv'' davalarının Ergenekon davasıyla birleştirilmemesi yönünde görüş bildirdi. Duruşma 13 Aralık 2012'ye ertelendi.

21 dosyanın bir araya getirildiği Ergenekon davasında; eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP'li milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un da aralarında bulunduğu 275 sanık yargılanıyor.

4 yıldır devam eden davada 600’ün üzerinde duruşma yapıldı ve 31 gizli olmak üzere 153 tanık ifade verdi.