Ergenekon'da yeni dalga: 8 gözaltı

Ergenekon soruşturmasında Ankara ve İstanbul'da 22 ayrı adrese baskın düzenlendi. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı.

01.06.2010 - 10:14

Ergenekon'da yeni dalga: 8 gözaltı

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların talimatıyla polis, Ankara ve İstanbul'daki 22 ayrı adreste arama yaptı.

Soruşturma, "yargı camiasını ergenekon örgütünün amaçları doğrultusunda etkilemek" suçlaması çerçevesinde yürütülüyor.

Polis, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın Keçiören ve Angora'daki evlerinde arama yaptı, Keçiören'deki evden dizüstü bilgisayar ve yazıcı çıkarıldı. Seyfi Oktay gözaltına alındı.

İlerleyen saatlerde sağlık kontrolü için Keçiören'deki Adli Tıp Kurumuna götürülen Oktay'ın, daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesine sevkine karar verildi. Oktay'ın tansiyonunun düşürülemediği için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde yatarak tedavisi yönünde karar verildiği öğrenildi.

Operasyon çerçevesinde ayrıca İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Cengiz ve Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Hüseyin Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi daha gözaltına alındı.

Bu arada, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç evinde arama yapılan Seyfi Oktay'ı ziyaret etti. Genç,  "Yardım ve yataklıkla ilgili bir iddia var. Herhalde itiraz edilecek'' diye konuştu.

ANGORA EVLERİ'NDEKİ ARAMA
Bu arada, Seyfi Oktay'ın Beysukent Angora Evleri'ndeki konutunda yapılan arama da sona erdi.

Sabah saatlerinde Oktay'ın Keçiören'deki evinde arama yapan polis ekipleri, Oktay ile birlikte Beysukent Angora evlerindeki konuta geçti. Buradaki arama da yaklaşık 3 saat sürdü.

BAYKAL DA GELDİ
Bu sırada Deniz Baykal ve bazı CHP'li milletvekilleri de Oktay'ı evine gelerek, 45 dakika kaldı.

Baykal ve beraberindekiler evden ayrılırken, polis ekipleri de Oktay'ı evden çıkararak, sivil ekip otosuna bindirdiler. Bu sırada Oktay'ın Baykal ve beraberindekilerle tokalaştığı görüldü.

Oktay'ın evden ayrılışı sırasında evinin önünde bekleyen yakınları ve bazı vatandaşlar, hükümet aleyhine slogan attı.

Deniz Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Ülkemiz bir süreden beri bir hukuk, akıl, gönül ve vicdan tutulması yaşıyor. Umarım kısa sürer'' değerlendirmesinde bulundu.

BALKIZ: OKTAY BİZİM DEDEMİZDİR
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ile bazı Alevi sivil toplum kuruluşları temsilcileri de Oktay'ı ziyaret etti.

Balkız, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen sürede kafalarının karıştığını belirterek, bir taraftan bir şebekenin üzerine gidildiğini, diğer taraftan gazetecilerin, akademisyenlerin de o karanlık kişilerin arasında addedildiğini söyledi.

Oktay'ın ''hukuku ve suçun ne olduğunu'' iyi bildiğini belirten Balkız, ''Oktay, bizim dedemiz ve inanç önderimizdir. Biz Seyfi Oktay'ın buradan Pir Sultanlar gibi ayrılacağından ve Pir Sultanlar gibi döneceğinden eminiz'' diye konuştu.

Polis ekipleri, Oktay ile beraber arama yapmak üzere Gaziosmanpaşa'daki bürosuna geldiler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...