Ergenekon'da yine çarpıcı gözaltılar

Ergenekon soruşturmasının son dalgası kapsamında, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere farklı illerde 40’a yakın kişi gözaltına alındı. Zanlılar arasında emekli orgeneraller, eski YÖK Başkanı ve Eski Özel Harekat Daire Başkanı’nın da olması dikkat çekti.

10.01.2009 - 19:10

Ergenekon'da yine çarpıcı gözaltılar

Ergenekon operasyonunda yeni dalga başkentte sabahın erken saatlerinde başladı. MGK Eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün de aralarında bulunduğu 10 kişi operasyon kapsamında gözaltına alındı.

Ergenekon soruşturması kapsamında yürütülen son operasyon sabah saat 07.00’de Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün Ankara ve İstanbul’da bulunan evlerine yapılan polis baskınıyla başladı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı uyarınca Küçük’ün evinde arama yapıldı. Ardından Eski MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Eski Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, yeğeni Erdal Şahin, Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gazeteci Engin Aydın, Genelkurmay Adli Müşaviri Emekli Tümgeneral Erdal Şenel’in de aralarında bulunduğu 7 kişinin evinde aynı anda arama yapıldı.

İlk göz altına alınan kişi evindeki bütün notları, kitapları ve bilgisayarına el koyulan Yalçın Küçük oldu.

Aynı dakikalarda evindeki bilgisayarları, cep telefonu ve fotoğraf makinasına el koyulan Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz de gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Sabah saatlerinde gözaltına alındığı ileri sürülen bir başka isim Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’ydu.

Kanadoğlu “Evimdeyim” açıklaması yaptı ama yaklaşık 3 saat sonra polisler jandarma eşliğinde Kanadoğlunun kapısını çaldı ve arama başlatıldı.

General lojmanlarındaki evi aranan Eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç’ın gözaltına alınması ise hukuki işlemlerinin tamamlanmaması nedeniyle uzun sürdü.

Gözaltına alınan kişiler önce Ankara Emniyeti’ne daha sonra sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Adli Tıp’a götürüldü. Gözaltına alınan Küçük, “Ben bütün diktatöryalarda gözaltına alınırım. 12 Mart’ta, 12 Eylül’de, bu dönemde de alınırım. Bu, benim mesleğimin bir parçasıdır” diye konuştu.

Ankara’da ayrıca Yüzbaşı Muhammed Sarıkaya, emekli albay Mustafa Levent Göktaş gözaltına alındı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Merkezi’nde görev yapan yarbay Mustafa Dönmez’in Sakarya’nın Kadıpınar köyündeki evinde arama yapıldı. Aramada 22 el bombası, 100’ü aşkın mermi, 5 tabanca bulundu.

DALAN NTV’YE KONUŞTU
Miami’den NTV’ye konuşan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, soruşturmayı “Ergenekon’u kim biliyor ki ben biliyim?” sözleriyle değerlendirdi. Dalan en geç bu ay sonuna kadar Türkiye’ye döneceğini söyledi.Ergenekon soruşturması kapsamında, Sivas, İzmir ve Tokat illerinde de gözaltılar vardı.

Sivas’ta gözaltına alınanlar arasında, Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akyazı, Sivas Ülkü Ocakları Eski Başkanları Bekir Çelik ve Oğuz Bulut da bulunuyor.

Bu isimlerden bazılarının Sivas Ermeni cemaati temsilcisine suikast hazırlığında olduğu iddia ediliyor.

Şahin: Tamamen yargısal, siyasi değil

YARSAV: Hukuka saldırı hukukla ödenir

Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda, bazı silahlar ele geçirildiği de bildiriliyor.

İzmir’de de Deniz Binbaşı Erbay Çolakoğlu ile Hassas Bölgeler Koruma Şube Müdürlüğü’nde görevli polis amiri Engin Erkılınçoğlu gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında 2 gözaltı haberi de Tokat’tan geldi. Zanlılardan birinin polis diğerinin öğretmen olduğu belirtildi.

Aynı operasyon çerçevesinde Kayseri’de de 3 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan bir kişinin, kayseri garnizonundaki 2. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde görevli ve albay rütbesinde asker olduğu öğrenildi.

İSTEK VAKFI’NDA ARAMA
İstek Vakfı’nın Kadıköy’deki yönetim binasında yapılan polis incelemesi de tamamlandı.

“Ergenekon” soruşturması kapsamında, İstek Vakfı’nın Acıbadem’deki yönetim binasına dün sabah saatlerinde gelerek, içeride inceleme başlatan polis ekipleri, dün akşam 20.30 sıralarında buradan ayrıldı.

Polislerin ayrılmasının ardından gazetecilere açıklama yapan İstek Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Fahrettin Doğan, aramaların, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı üzerine yapıldığını belirtti.

“Mütevelli Heyeti Başkanımız Bedrettin Dalan’ın idari katında sabah 07.30’da başlayan arama, akşam saat 20.30’da bitmiştir” diyen Doğan, emniyet güçlerinin, Dalan’ın ofisinde buldukları Kurtuluş Savaşı’ndan kalma bir adet kılıç, iki adet Tibet yapımı kama, MKE’nin ürettiği değişik çapta mermiler ve “Winchester” marka tabancaya el koyduklarını anlattı.

Doğan, polislerin, Bedrettin Dalan tarafından yazılmış “Türkiye’de İrtica ve Cemaat Kuşatmasında Eğitim”, “Türkiye’de Siyasal Kilitlenme ve Çıkış Yolları”, “Türkiye’ye Uzanan Eller”, “Türkiye’de Eğitim ve Gericilik” adlı 4 kitap, “Türk İnsanın Refah ve Mutluluğu” isimli kitap, bir adet VHS kaset ve CD’yi de götürdüklerini ifade etti.

Dalan’ın şoförü Coşkun Umur’un ofisi ve diğer bazı ofislerde yapılan aramalarda da tabanca mermileri, bir telsiz telefon, “Sarsılmaz” marka av tüfeği ve fişekler, 3 adet ruhsatlı tabanca, çalışmaz vaziyette bir adet gizli kamera, bilgisayar kasası ve hafıza kartına el konulduğunu söyleyen Doğan, “Sayın Bedrettin Dalan sağlık sorunları nedeniyle 2,5 aydır yurt dışında. Bu olaydan sonra en kısa zamanda Türkiye’ye dönecek” diye konuştu.Ankara’da gözaltına alınanlardan 6’sı İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Ankara’da gözaltına alınarak, uçakla İstanbul’a gönderilen Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ve Erdal Şahin, önce Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’nda sağlık kontrolünden geçirildi.

Polis ekipleri, Adli Tıp Kurumu yerleşkesi içinde, kurum binasının kapısına dizilerek giriş-çıkışlardan basın mensuplarının uzaktan da olsa görüntü almasını engelledi.

Sağlık kontrollerinin ardından polis minibüsleriyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesine götürülen bu kişiler, otopark kapısından içeriye alındı.

Öte yandan, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel’in avukatı Abdullah Kaya, emniyet girişinde gazetecilerin soruları üzerine, şu anda konu hakkında hiçbir bilgileri olmadığını söyledi. Avukat Kaya, şunları kaydetti:

“Şenel’in evinde sabah saatlerinde arama yapıldı. Bütün yasal prosedürün tamamlandığı bize bildirildi. Nezarethanelerle ilgili emniyetten bir talebimiz var; çünkü daha önce nezarethanelerin soğuk olduğunu biliyoruz. Kendisi 68 yaşında ve tansiyon hastası. Gerekli tedbirin emniyet tarafından alınacağını ümit ediyoruz.”

HÜDAYİ ÜNLÜER GÖZALTINA ALINDI
Bu arada, emniyete gelen Avukat Murat Ekici, iş adamı Hüdayi Ünlüer’in de soruşturma kapsamında gözaltına alındığını belirterek, Ünlüer’in Kartal’daki iş yeri ve Maltepe’deki evinde yapılan aramalarda bilgisayarlarına el konulduğunu bildirdi.

Eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel’in avukatı Abdullah Kaya da emniyet çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, müvekkiliyle görüştüğünü ifade ederek, “Müvekkilim nezarethanede tutuluyor. Nezarethanenin kaloriferleri çalışmıyor ve içerisi çok soğuk” dedi.

Öte yandan, Barış Dalan ve İlhami Ümit Handan’ın avukatı Handan Bakbak da emniyet çıkışında yaptığı açıklamada, müvekkilleriyle görüştüğünü dile getirerek, “İçerisi çok soğuk. Müvekkillerime birer çift çorap ve kazak getirdim. İçeridekilerin can güvenliğine aykırılık, yasalara aykırılık söz konusu. Ancak çok ciddi şekilde kurallar uygulandığı için kazak ve çorapları kabul etmediler. Bir çift çorabı bile götürmeme izin vermediler” şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...