Ergin: 21 kişi de mi militan?

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kılıçdaroğlu'nun 'militan yargı' ifadesine, CHP Grup Başkanvekili Tarhan döneminde YARSAV'dan yargıya giden 21 kişiyi örnek göstererek yanıt verdi.

09.12.2011 - 00:03

Ergin: 21 kişi de mi militan?

Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde söz alan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hükümete ve yargıya yönelik eleştirilerine, Adalet Bakanı Sadullah Ergin yine bütçe görüşmelerinde yanıt verdi.

Ergin, HSYK’nın, Pazar günkü İzmir mitinginde 'militan yargı' ifadesi nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun özür dilemesi gerektiği yönündeki açıklamasını bir kez daha tekrarladı.

"Özür dilemek sizi küçültmez, büyütür. Ama siz bundan kaçtınız" diyen Ergin, 'militan yargı' ifadesine, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın YARSAV Başkanı olduğu dönemde Yargıtay ve Danıştay’a YARSAV’dan 21 üyenin gittiği hatırlatarak, "O zaman onlar da mı militan?" sözleriyle yanıt verdi.

Bakan Ergin, Kılıçdaroğlu'nun yeni seçilen 160 Yargıtay üyesine 'militan' dediğini anımsattı.

Kılıçdaroğlu'nun buna gerekçe olarak da yeni üyelerin boş oy kullandıklarını ve bunun da yargıyı militanlaştırdığını söylediğini ifade eden Ergin, ''Onların kendisinden özür dilemesini beklediğini söyledi'' dedi.

ÖRNEKLER VERDİ
Yargıtay 250 üyeli iken Yargıtay'da boş oy kullanma geleneği olduğunu belirten Ergin, 2000-2010 yılları arasında Yargıtay'da boş oy kullanılan seçimlerden örnekler verdi.

''1. Ceza Dairesi Başkanı Ceylani Tuğrul'un seçiminde 60-62-68 oy boş. 8. Hukuk Dairesi Başkanı Fahri Yıldız'ın seçiminde 81-74-73 oy boş. Bu şu anlama mı geliyor Sayın Kılıçdaroğlu; Hasan Gerçeker başkanlığındaki 250 üyeli Yargıtay döneminde de militan mıydı acaba Yargıtay üyeleri?

Tamamı 1. sınıf hakim ve savcılar arasından seçilen, bir çoğu ağır ceza mahkemesi başkanı, Yargıtay başsavcısı, ticaret mahkemesi başkanı olan 160 Yargıtay üyesine 'militan' şeklinde hitap ederek, açıkça hakaret ve iftira ettiniz. CHP Genel Başkanı olmak, size bu şekilde iftira ve hakaret etme hakkı vermez. Bu 160 üyenin hiç bir tanesi AK Parti döneminde mesleğe alınmış değildir. Önce konuşup düşünenlerden oldunuz.

YARSAV'DAN ÜYE
Yanınızda oturan Grup başkanvekiline sorunuz. HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay'a seçtiği üyeler içerisinde, YARSAV dönem Başkanı Sayın Emine Ülker Tarhan'ın 7 kişilik yönetim kurulundan 2 yönetim kurulu üyesi Yargıtay ve Danıştay'a üye seçilmiştir. Ayrıca 19 YARSAV üyesi seçilmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu, bu 21 kişi de bu militanların içerisine giriyor mu? Sayın Grup Başkanvekilinize sorun; niçin militanları yanıbaşınızda istihdam ettiniz, YARSAV'a üye yaptınız?

Çok büyük bir gaf işlediniz, özür dilemek sizi küçültmez büyütür ama siz bundan da kaçtınız. Uzun, meşakkatli ve onurlu bir meslek yaşamından sonra bileğinin hakkı ile yüksek mahkemelere üye olmuş ve fedakarca iş yükünü eritmek için gece gündüz demeden çalışan yüksek yargıçlara yaptığınız iftiradan dönünüz ve özür dileyiniz.

Yargıtay'a yılda 650 bin dosya geliyor. Önceki yıldan devreden 650 bin dosya ile her yıl 1 milyon 300 bin dosya var Yargıtay'da. Yılık çıkan iş sayısı 550 bin. Her yıl 100 bin yeni dosya yükün üzerine geliyor idi. Gelen dosyalar 6 ay, kapakları ve poşetleri bile açılamadan bekletiliyor ve ön incelemesi yapılamıyordu. Alınan tedbirlerle beraber, dosyalar aynı gün kayda geçiyor ve derhal ön incelemesi yapılıyor. 100 bin dosya 15 gün içinde kayıt altına alındı.''

"BU MEMLEKETTE BİTEN ŞEY..."
Ergin, ''Sizin gözünüzde biten yargı bugün ayağa kalkıyor. Bu memlekette biten şey yargı değil, bekleyen dosya yığınlarıdır, yargıda vesayet sistemidir, üstünlerin hukuku anlayışıdır. Şapkadan tavşan çıkarma hadisesidir, yüzde 47 oy almış parti hakkındaki kapatma kararıdır'' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun, ''Dünyanın hangi ülkesinde iktidarı eleştirdiği için milletvekili hakkında fezleke düzenlediğini'' belirterek, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce hakkındaki fezlekeye atıfta bulunduğunu hatırlatan Ergin, Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Yasaya muhalefetten bir çok milletvekili hakkında fezleke düzenlendiğini söyledi. Ergin, kendisi ve AK Parti'li 6 milletvekili ile muhalefet partili milletvekilleri hakkında da bu konuda fezleke düzenlendiğini kaydetti.

Sadullah Ergin, ''Bu fezlekeler, seçim öncesinde seçim yasalarının ihlal edilmesinden kaynaklı fezlekelerdir. Bunu Hükümeti eleştirme ile irtibatlandırmanın doğru olmadığını ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

TUTUKLU GAZETECİLER
Bakan Ergin, Kılıçdaroğlu'nun, 72 gazetecinin cezaevinde olduğunu söylediğini anımsattı. Bunun istismar edildiğini ifade eden Ergin, 72 tutuklu gazeteci ifadesinin, TGS'nin yayınladığı listeden kaynaklandığını söyledi.

72 gazeteciden 3'ünün hiç cezaevine girmediğini, geriye kalan 69 kişinin 6'sının tahliye olduğunu kaydeden Ergin, ''63 kişiyi gazeteci olarak tanımlayabilecekseniz ben size bir kaç örnek vereceğim'' dedi. Ergin, 63 kişiden 48'inin, Türkiye'nin ve Avrupa'nın terör örgütü listesinde saydığı silahlı terör örgütlerine mensup olmakla suçlandığını bildirdi.

Ergin, ''Birinci sıradakini söylüyorum: Polis memurundan gasbettiği silahla bir kişiyi öldürmek, polisle çatışmaya girerek ateş açmak. Bu fiillerden dolayı müebbet hapse mahkum olmuş. Şimdi bunu gazeteci diye önümüze koyuyorlar.

İkinci isim: Bir kişinin kaçırılarak örgüt evine götürülmesine katılmak, eylem sırasında tabanca ve sahte polis kimliği kullanmak, TEM şubesinde görevli polismiş gibi davranmak, yasadışı örgüt üyeliğine mensubiyet. Bunun da müebbet hapsine hükmedilmiş, cezası kesinleşmiş. Bu da gazeteci olarak önümüze getiriliyor.

Üçüncü isim: Yasadışı silahlı Devrimci Yol isimli terör örgütünün üst yöneticisi olmak. Polis aracına silahlı saldırı yapmak, örgüt adına banka soymak. Bu kişi polis aracına silahlı saldırıdan yargılanmış ve 8 yıl 9 ay ağır hapis cezası almış ve cezası kesinleşmiş. Bütün bunlar gazeteci olarak önümüze getiriliyor ve 'Türkiye'de gazeteciler hapishanede' deniliyor.

Bir başkası: Tehlikeli madde, ruhsatsız silah bulundurmak, belgede sahtecilik. Ama isminin önünde gazeteci unvanı var. Gazetecilik faaliyetinden dolayı cezaevinde bulunanlar var ise onlara da haksızlıktır, TGS'nin yaptığı bu sıralama.''

''Niçin iptal ettirdiğini öngöremeyen bir yapı...''
Adalet Bakanı Ergin, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, HSYK seçimlerinde yapılanlar ve oluşumuna ilişkin eleştirilerine de yanıt verdi.

''HSYK'nın bu hale gelmesinin baş sorumlusu CHP'nin Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurudur'' diyen Ergin, bir gazetede yer alan fotoğrafı göstererek, ''Buna göre, CHP Grup yönetim odasında Anayasa Mahkemesine başvuru hazırlığı var'' dedi.

Ergin, fotoğrafta YARSAV'ın dönemin genel sektereri ile dönemin CHP Grup Başkanvekilinin yer aldığını bildirerek, ''Bu müracaat ile bizim Anayasada düzenlediğimiz 159. maddede, her seçmenin tek oy kullanma hükmü vardı. Bununla şunu amaçlamıştık; HSYK'da çoğulcu bir yapı oluşsun, çoğunlukçu bir tablo çıkmasın diye bunu düzenledik. Ama o gün 'örgütlü bir yargı kuruluşu var bütün üyeleri alırız' diye mi düşündüler de

Anayasa Mahkemesi iptal ettiği günün akşamında, televizyon kanallarında şunu ifade ettim: 'Çoğulculuğu iptal etti Anayasa Mahkemesi, çoğunlukçu bir yapıyı getirdi. Umarım bunu iptal ettirenler yarın bir gün bundan şikayet etmezler demiştim ama maalesef... Anayasa Mahkemesine giderek, neyi, niçin iptal ettirdiğini öngöremeyen bir yapı ile Türkiye nereye gidecek Allah aşkına?'' dedi.

El Maktum olayı
Ergin, Kılıçdaroğlu'nun, ''El Maktum olayı'' ile ilgili sözlerine de değinerek konunun HSYK ile en ufak bir alakası olmadığını dile getirdi. Ergin, ''Konu, İstanbul'da başsavcı yardımcılarının sayısının 6'dan 10'a çıkartılması ile ilgilidir. Başsavcı yardımcısı 10'a çıkartılınca görev dağılımları yeniden yapılmıştır, bunun ötesinde herhangi bir kasıt söz konusu değildir.

Kaldı ki o meselede idare mahkemesi ihalenin yürütmesini durdurduğu için, Büyükşehir Belediyesi herhangi bir adım atamamıştır. İhaleyi alan firma da 1/5000'lik plan iptali için dava açıldığından ihalenin ve yürütmeyi durdurmanın sonucunu beklemiştir. En son idari yargı kararından sonra Büyükşehir Belediyesi ilgili firmaya süresini vermiş, firma getirip sözleşmeyi yapmadığı için de 34,5 milyon dolar civarındaki teminat paraya çevrilerek Büyükşehir kasasına girmiştir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...