Ergin: İmralı’da koşullarla ilgili sıkıntı yok

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, açlık grevlerinin 68 gün sonra bitirilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Bakan Ergin, “Ailenin İmralı’ya gidişinde bir sorun yok, avukatlarla ilgili sıkıntı vardı. Koşullarla ilgili sıkıntı yok. İmralı’da, Silivri ve Sincan’daki rejim geçerli” dedi.

Haberler 19.11.2012 - 10:24

Ergin: İmralı’da koşullarla ilgili sıkıntı yok

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, seçilen Yargıtay ve Danıştay üyelerinin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndaki mazbata töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Ergin, bir soru üzerine 68 gün süren açlık grevlerinin bitirilmesinden memnun olduğunu söyledi.

Ergin, şöyle konuştu:

''Açlık grevlerinin bu şekilde sonuçlanmış olması memnuniyet verici esas itibarıyla zaten böyle bir yöntemin demokratik bir yöntem olmadığı konusunda hemfikiriz. Avrupa Parlamentosu Raportörü de aynı şeyin altını çizmişti hatırlarsanız. Bu anlamda demokratik katılım yolları, demokratik çözüm kanalları ve siyaset kanallarının açık olduğu bir yerde bu tip eylemlerin savunulması mümkün değil diye düşünüyorum. Kaldı ki bu eylemlerin kaynağında zaten cezaevi koşulları yoktu. Cezaevi ile ilgili olmayan konularla ilgili yapılan bir eylemdi. Netice itibarıyla dün sonlanmış olmasından duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum.''

Bakan Ergin, aile mensuplarının İmralı’yla gidişiyle ilgili herhangi bir sorun olmadığını daha önce defalarca vurguladıklarını ifade etti.

'İMRALI'DA KOŞULLARLA İLGİLİ SIKINTI YOK'
İmralı’ya gidişte sadece avukatlarla ilgili sıkıntı olduğunu dile getiren Ergin, ''Cezaevinde, İmralı'da bulunan altı kişinin aile mensupları, cezaeviyle ilgili kendilerine tanınmış olan yasadan kaynaklı haklar, bunlar kullandırılıyor. O anlamda herhangi bir engelleme söz konusu değil. Yalnız Öcalan'ın avukatlarına ilişkin bir süredir uygulanan bir durum vardı. Onunla ilgili sıkıntılar var ama onun dışında cezaevi koşullarıyla ilgili İstanbul Silivri'dekiler hangi şartlardan istifade ediyorsa, Ankara Sincan F tipindekiler hangi şartlardan yararlanıyorlarsa İmralı'da da aynı rejim geçerli'' diye konuştu.

'İSTİHBARAT BİRİMLERİ İMRALI'YLA DA GÖRÜŞÜR'
İmralı’yla görüşmelere yeşil ışık yakan Ergin, “Devletin istihbarat birimleri, güvenlik güçlerimizin ve terörle mücadelede sürdürülen politikaların gereği, ihtiyaç duyulduğu zaman ve zeminde bu görüşmeler yapılır demiştik geçmişte. İhtiyaç duyulan zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır. Bu anlamda yeni bir durum değildir. Yıllar önce de sorulan bu soruya aynı cevapları verdiğimi hatırlıyorum. Bugün de aynı noktadayım” dedi.

‘CEVAPSIZ SORU KALMAZ’
Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmayı yürütürken görevden alınan üç Cumhuriyet savcısının Yargıtay'da beraat etmelerine ilişkin görüşlerinin de sorulduğu Ergin, gerekçeli kararı görmeden yorum ve tahlil yapmanın doğru olmadığını söyledi.

Ergin, dava ile ilgili gerekçeli karar ortaya çıktıktan sonra değerlendirme yapacağını belirterek, ''Cevapsız hiçbir soru kalmaz. Hiç kimse merak etmesin'' dedi.

BAKAN AKDAĞ: HAYATİ TEHLİKESİ OLAN YOK
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da açlık grevlerinin sora ermesinden memnun olduğunu belirterek, “Sağduyu galip gelmiştir. Başından beri doğru olan buydu” dedi.

Akdağ, şöyle konuştu: ''Şu anda da grev sonlandırıldıktan sonra bütün tutuklu ve hükümlüler doktorlarımız tarafından takip ediliyor. Bu konuyu değerlendirmek ve takibin nasıl yapılacağını belirlemek üzer bilimsel komisyon oluşturuldu. Grevler sonrasında beslenmelerin nasıl yapılacağı bilim adamlarınca belirlenmiş durumdaydı. Hekimlerimiz, diğer sağlık çalışanları bu belirlemelere göre hareket ediyorlar. Bu protokolü internet sitemize de koyduk. Tutuklu ve hükümlüler arasında bu sabah itibarıyla hayati tehlikesi olan vatandaşımız da yok.”

Sayfa Yükleniyor...