Hükümetin aylardır üzerinde tartışmalar yaşanan 4. Yargı Paket Meclis’e sunuldu.

Önemli değişiklikler içeren tasarıyla, işkence suçlarına zamanaşımı kalkıyor, “sayın” ifadesi de suç olmaktan çıkıyor.

Tasarı, suçu ve suçluyu övme fiilinde "açık ve yakın tehlike oluşturması" şartı da getiriyor.

Tasarıyla birlikte “halkı askerlikten soğutma” suçunun işlenmesi için açıkça askerleri firara teşvik etme şartı aranıyor.

Bundan sonra terör örgütünü ve teröristi övme fiilinin gerçekleştirilmesi için “terörü meşru gösterme şartı” aranacak.

Ancak pakette yer alan değişiklikler muhalefeti memnun etmedi.

ERGİN: AİHM STANDARTLARINA UYSUNLAR
NTV'ye konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 4. Yargı Paketi’ne yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Sadullah Ergin, paketle ilgili eleştiriler yapanlara Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) standartlarına uyma çağrısı yaptı.

Sadullah Ergin, “Şikayet etmek yerine, kendi eylemlerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi standartlarına uydurmalılar. Biz evrensel standartları mevzuat yapımızın içine örtüştürecek biçimde adımlar attık. AİHM kriterleri doğrultusunda çalışma yaptık. Şikayet edenler AİHM standartlarına uysunlar” dedi.

Çalışmanın 2011 Kasım’ında başlayan bir sürecin sonucu olduğunu vurgulayan Ergin, “Avrupa Konseyi ve AİHM ihlali sonuçlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma gerçekleştirdik. Ancak paket sadece bu değil. Bu sonuçları da ortadan kaldıracak; Türkiye, insan hakları alanında önemli bir mesafe alacak, ifade özgürlüğü ve demokratik altyapı güçlenecek” diye konuştu.

'BİREYSEL PROBLEMLER İÇİN HAZIRLANMADI'
314. Madde’ye yönelik eleştirilere de yanıt veren Ergin, şöyle konuştu:

“Bu çalışma spesifik problemleri değil, sistematik problemleri çözmek için hazırlandı. 314. Madde silahlı terör örgütü kuranlara yönelik bir madde. Herkes subjektif değerlendirme yapabilir, ancak bu değerlendirme sadece yapanı bağlar. Bizim dikkat ettiğimiz konu AİHM süreci AİHM içtihatları ve AİHM sözleşmeleridir."