Ergin: Silopi'de olanlar hukuka uygun

Adalet Bakanı Ergin teslim olan terör örgütü üyelerinin Silopi'de sorgulanmasına ilişkin "Uygulama, bölgede Diyarbakır Valiliği'nin başsavcılıktan talebinin yerine getirilmesi olayıdır" yorumunu yaptı.

Anadolu Ajansı 24.10.2009 - 18:01

Ergin: Silopi'de olanlar hukuka uygun

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hukuk ve Hayat Derneği ile Hukukçular Birliği Vakfı'nın düzenlediği Yargı Reformu Stratejisi Değerlendirme Sempozyumu'na katıldı. Ergin sempozyumda verilen arada gazetecilerin teslim olan terör örgütü üyelerinin Silopi'de sorgulanmasına ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Ergin, bir soru üzerine konu ile ilgili şöyle cevap verdi: "Bu konuda hem bölgedeki başsavcımız gerekli açıklamaları yaptı hem ben mecliste bir soru üzerine gerekli şeyleri söyledim. Uygulama, bölgede Diyarbakır Valiliği'nin başsavcılıktan talebinin yerine getirilmesi olayıdır. Ceza Usul Yasası'nın 251. maddesinin verdiği yetkiyle yapılmış bir uygulamadır Diyarbakır Savcılığınca. Başsavcımız dün itibarıyla bu açıklamayı yapmış zaten.

Onun dışında Diyarbakır'dan Silopi'ye gönderilmiş herhangi bir hakim söz konusu değil. Gene Ceza Usul Yasası'nın 252. maddesinde uygulama imkanı bulunan (c) fıkrasına dayalı olarak da Silopi Mahkemesi hakimi oradaki güvenlik birimlerinin talebi üzerine Silopi Gümrük Kapısı'na gelerek sorgu işlemini orada yapmıştır.

Olay tamamen bundan ibarettir. Konuyla ilgili yapılan yargısal faaliyetler tamamen bölgedeki başsavcılığımızın kontrolünde ve hakimlerimizin kendi öz iradeleriyle yaptıkları yargılama faaliyetidir. Bunun dışındaki bilgiye dayanmayan birtakım doğrulanmamış haberlere dayanan yorumların doğru olmadığını başsavcımız da ifade etmiştir. Ben de dosyanın içerisini bilmeden yapılan bu değerlendirmelerin sağlıklı olmadığını ifade ediyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...