Ergin: Yüksek yargı 1960'lardan beri aynı

Hükümet, Anayasa paketini medya temsilcilerine de anlattı. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in açıklamalarına Adalet Bakanı Ergin yanıt verirken, Hükümet Sözcüsü Çiçek'den de muhalefete 'uzlaşı' mesajı geldi.

Haberler - NTV Haber 22.03.2010 - 19:37

Ergin: Yüksek yargı 1960'lardan beri aynı

Anayasa değişikliği paketi için bugün muhalefet partilerini kapısını çalan ve olumsuz yanıtlar alan AKP, paketi Ankara Rixos Otel'de medya temsilcilerine anlatıyor.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanı sıra AKP’nin grup başkanvekilleri ile Anayasa Komisyonu üyesi milletveklillerinin de yer aldığı toplantıda, Ergin ve Çiçek'ten açıklamalar geliyor.

Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in 'Taslağın hedefi yargıyı ele geçirmek' değerlendirmesine yanıt verdi: "Yüksek yargının söylemleri 1960'lardan beri aynı.... Polemiklerle değil çağdaş Anayasa ile igliliyiz... Gelişmelere ayak uyduramayan kurumların şikayeti oluyor..."

Ayrıca Ergin, "Anayasa Mehkemesi’ne, bir tek Rusya ve ’de Meclis tarafından atama yapılmıyor. Ayrıca Avrupa ülkelerinde, HSYK içinde devlet başkanı ya da adalet bakanları yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Ergin, değişiklik teklif taslağına ilişkin muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzlaşma arayışlarını hafta sonuna kadar tamamlayacaklarını ve teklifi pazartesi günü Meclis'te görüşmeye başlayacaklarını söyledi.

NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün, toplantıdan şu notları aktardı:

ÇİÇEK'TEN UZLAŞI MESAJI
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, yeni paket üzerindeki uzlaşı arayışını sonuna kadar zorlayacaklarını söyledi.

'nin mevcut Anayasa ile yoluna devam edemeyeceğinin altını bir kez daha çizen Çiçek’ten, "Bu anayasa ile yola devam edilemez ve uzlaşma için sonuna kadar zorlayacağız. Ama bu da sonsuza dek sürmeyecektir" açıklaması geldi.

Çiçek, "Türkiye’nin bu Anayasa ile yola devam etmesi mümkün değil. Ne zaman değiştirilmek istense her seferinde engel çıkarılıyor. Bunu neden yarına bırakıyoruz. Bu parlamento yetkin değil midir? Bizce yetkindir. Sorunlar çıkaran bir kaynağı niye bugün değiştirmiyoruz" dedi.

"BAŞKA ÜLKE YOK"
1982 anayasasının hazırlandığı andan itibaren tartışıldığını belirten Çiçek, "Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar tartışılan ancak hala değiştirlemeyen anayasa yoktur" dedi.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav’la ilgili de bir bilgi aktaran Çiçek, "82 anayasası hazırlanırken kendisi baro başkanıydı ve o sıfatla anayasaya karşı çıkmıştı" şeklinde konuştu.

"BİREY ÖN PLANA ÇIKMALI"
Ayrıca Çiçek, 82 anayasasında, devrin koşullarıyla da ilgili olarak devletin fazla ön plana çıktığını ve bireyin ikinci planda kaldığını, bunun artık değişmesi gerektiğini söyledi. Hükümet Sözcüsü, AB üyeliği için de değişikliğin kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Çiçek'in diğer açıklamaları şöyle:

- Tartışmaları kesmenin yolu referandum olabilir. Kararı millet verir söylenecek şey kalmaz. Vatandaşa güveniyoruz, ne derse o olur...
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil çiçek, ''Herkesle uzlaşma ve katkı arıyoruz. Sonuna kadar uzlaşma çabamızı sürdüreceğiz'' dedi.

Çiçek Rixos Otel'de, siyasi partilere sunulan Anayasa değişikliği paketine ilişkin basın yayın kuruluş temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısında konuştu.

Burada yaptığı konuşmada 1982 Anayasası'nın hem yürürlükte olduğunu, hem de en çok tartışılan Anayasa olduğunu söyledi. herkesin ''değişsin'' isteğini karşılık bir türlü Anayasa'nın değiştirilemediğini ifade eden Çiçek, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin önceliklerine artık uymuyor. 'Bu Anayasa ile Türkiye artık yoluna devam edemez' diyoruz. Tepki Anayasasıdır. Aradan geçen süre içinde bu sıkıntıları gördük. Herkesle uzlaşma ve katkı arıyoruz. Sonuna kadar uzlaşma çabamızı sürdüreceğiz. Biz, bu işin tam sırası olduğunu Meclis'in hem yetki hem yetkinliğe sahip olduğu kanaatini taşıyoruz. Ne kadar erken yaparsak bizim açımızdan en önemli meseledir'' diye konuştu.

AİHM'DE AZALMA
Çiçek, ''Yeni hazırlanacak Anayasa değişikliği paketi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden davalarda azalma olacaktır'' dedi.

1982 Anayasasının güvenlik öncelikli bir anayasa olduğunu ancak hem güvenliği hem de özgürlüğü içeren bir anayasa olması gerektiğini belirten Çiçek, ''Sadece güvenliği içermesi nedeniyle 1982 Anayasasının günün koşullarına uyum sağlayamadığını'' ifade etti.

Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dengeleri günümüz şartlarına uymuyor. Olması gereken hem özgürlük, hem güvenliktir. Türkiye 1963'ten bu yana Avrupa Birliği'ne tam üye olmak istiyor. Biz bunu devlet politikası olmaktan çıkarmadık. Bu anayasa ile ne köklü kamu reformu ne personel reformu yapmamız mümkün değildir. Bu düzenlemeleri erken yapmayı önemsiyoruz. Türkiye'nin bir açmazı haline gelmiş, sanki bu açmaz AK Parti'nin açmazı. Bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışacağız. Bir anayasa değişikliğine ihtiyaç olduğunu herkes söylüyor ama bir türlü değiştirilemiyor. Her zaman 'şurası böyle, burası böyle' deniliyor. Her dönem bu değişikliğe mazeret bulmak mümkün olacak. Biz 2007 yılında seçimlere giderken 'yeni anayasayı ülkemize kazandırmak istiyoruz' dedik. Biz şimdi de herkesin görüşünü alarak anayasayı hazırlıyoruz.''

Çiçek, konuşmasını Bakan sıfatıyla değil, kamuoyunu bilgilendirmeye çalışan milletvekili sıfatıyla yaptığını ifade ederek, gerçekleştirdiği ziyaretlere ilişkin de bir uzlaşma sağlanmasını istediğini dile getirdi.

''TASLAK METİNDİR. UZLAŞMA ARIYORUZ''
Anayasa değişikliğine ilişkin yetkinin ve yetkinliğinin eksik olmadığına dikkat çeken Çiçek, ''Şimdi sırası, hem de bu değişikliğin tam sırasıdır. Dağıtılan metin, taslak metindir. Herkesle uzlaşma ve katkı arıyoruz. Hepinizden katkı bekliyoruz. 23 maddelik metin demokratik açılımla ilgilidir. Temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesinde, ferdi başvuru hakkı ve ombudsmanlık gibi maddeler yer alıyor. Anayasa değişikliği paketi ile de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden davalarda azalma olacaktır. Beraberinde demokratik standardımız da yükselmiş olacaktır'' diye konuştu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de toplantıda temsilcilere dağıtılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yeniden yapılandırılmasını içeren bir kitapçığa ilişkin bilgi verdi.

ADALET BAKANI ERGİN
Ergin, HSYK'nın yapısı ve bu yapıya yönelik eleştiriler, konuya ilişkin uluslararası belgelerdeki düzenlemelerin, Avrupa ülkelerinde benzer kurulların yapıları ve yargı reformu stratejisinin HSYK'nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin ilkeleri ve önerdiği kurul modelini anlattı.

Ergin, ayrıca söz konusu model içinde yer alan objektiflik, tarafsızlık, şeffaflık, geniş tabanlı temsil, kararlarına karşı etkili bir itiraz sistemi getirilmesi ve yargı yolu açılması, Adalet Bakanı ve müsteşarının konumu, cumhurbaşkanının HSYK'ya üye seçmesi, yargı teşkilatında seçim atmosferi oluşup olmayacağı, 1961 anayasasına göre Kurul'un yapısına ilişkin genel değerlendirmede bulundu.

PAZARTESİ GÜNÜ MECLİS'TE
Bakan Ergin, Anayasa değişiklik teklif taslağına ilişkin muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzlaşma arayışlarını hafta sonuna kadar tamamlayacaklarını ve teklifi pazartesi günü Meclis'te görüşmeye başlayacaklarını bildirdi.

Ergin, Danıştay ve Yargıtay'ın Anayasa değişikliği teklif taslağına ilişkin itirazlarını uygun bulmadığını söyledi.

Alanında yetkin, meslektaşları tarafından demokratik bir usulle seçilen birinci sınıf hakim ve savcıların da HSYK'ya seçilebileceğini hatırlatan Ergin, ''Yargıtay ve Danıştay üyeleri, buraların yetkisinin azaltıldığını iddia ediyorlar. Danıştay'da ve Yargıtay'da birinci sınıf hakim ve savcılar görev yapmaktadır, geriye 4 bin birinci sınıf hakim ve savcı kalmaktadır. Bu hakim ve savcılarımız da en az şu anki Danıştay ve Yargıtay'da görev yapan meslektaşları kadar bizim için değerlidir'' görüşünü bildirdi.

Bakan Ergin, Parlamento tarafından HSYK ve Anaya Mahkemesi'ne üye seçimine yönelik eleştirilere de ''Bizim tercih ettiğimiz sistem, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya'da uygulanmaktadır'' cevabını verdi.

HSYK'da, adalet bakanı ve müsteşarının bulunmasına yönelik eleştirilere ilişkin de Ergin, ''Yeni yapıda üç daire şeklinde oluşturulan ve bu dairelerin üzerinde teşkil edilen Genel Kurul'a sadece bakanın ve müsteşarının katılacağını'' hatırlattı. Bunun demokratik parlamenter rejim açısından gerekli olduğunu ve Parlamentonun muhatabı açısından vazgeçilmezliğini vurgulayan Ergin, bu konunun Venedik Komisyonu kararlarında da bulunduğunu ifade etti.

''KURUL'UN BAĞIMSIZLIĞINI ZAYIFLATMAZ''
Bakan Ergin, Venedik Komisyonu'nun 2007 tarihli Adli Atamalar Raporu'na atıfta bulunarak, ''Türkiye'de Adalet Bakanı ve Müsteşarı, HSYK üyesidir. Bu durum tek başına Venedik Komisyonu'na göre 'Kurul'un bağımsızlığını zayıflatmaz' ifadelerine yer verilmiştir. Avrupa Birliği müktesebatına göre bizim yaptığımız doğrudur'' dedi.

Anayasa Mahkemesi üye yapılanmasında getirilen değişikliklere de değinen Bakan Ergin, Parlamentonun üye göndermediği tek ülkenin Rusya olduğunu söyledi. Anayasa değişikliği teklifinde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı verildiğine işaret eden Bakan Ergin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde en çok ihtar alan tek ülkenin Türkiye olduğunu hatırlattı ve bu nedenle Anayasa Mahkemesi'ne doğrudan başvuru hakkının değişikliğe konulduğunu ifade etti.

Ergin, Avrupa Birliği müzakerelerinde, düzenleme yapılmamış bazı yargısal konular nedeniyle başlıklarda ilerleme yaşanamadığını söyledi.

Bakan Ergin, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken de muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzlaşma arayışlarını hafta sonuna kadar tamamlayacaklarını ve teklifin pazartesi günü Meclis'te görüşülmeye başlanacağını belirtti.

Uzlaşma arayışında taslağın değişme ihtimalinin sorulması üzerine de Ergin, uluslararası camianın, çağdaş demokrasilerin ve Avrupa müktesebatının çerçevesini zorlamayacak değişiklikleri yapabileceklerini söyledi.

Tasarı teklifine HSYK ve Yargıtay'dan gelen eleştirilere ilişkin olarak da Adalet Bakanı Ergin, ''Bireysel değerlendirmelere cevap vermek istemiyorum. Biz Avrupa'nın çağdaş ve demokrasi değerlerini kıstas alarak değişikliğe gittik. Dolayısıyla kişisel değerlendirmelere girmek istemiyorum'' şeklinde konuştu.

'1982'DEN FARKLARI

Sayfa Yükleniyor...