Ergün: Çiçek sözlerini düzeltmiş oldu

AKP Grup Başkan Vekili Nihat Ergün, Cemil Çiçek’in bugün NTV’ye yaptığı açıklamaları ‘düzeltmiş oldu’ şeklinde yorumladı.

Haberler 02.04.2009 - 19:08

Ergün: Çiçek sözlerini düzeltmiş oldu

AKP Grup Başkan Vekili Nihat Ergün, Cemil Çiçek’in bugün NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’e yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Çiçek’in, yerel seçim sonuçları üzerinde DTP değerlendirmesinde ‘Ermenistan sınırına dayandılar’ sözleri üzerine başlayan ‘krizin’ ardından, Başbakan Erdoğan ile birlikte görüş bildiren isim olan Ergün, “Sayın Çiçek’in de belirttiği gibi, sabah saatlerinde kendisiyle görüştük. Dünkü açıklamamda da, ‘kendisi tecrübeli bir siyasetçi, sözlerine açıklık getireceğini düşünüyorum’ demiştin; böyle de oldu. Sözlerinin çarpıtıldığını ifade etti ve önemli olan kendisinin ifadesidir” dedi.

Ergün, “Sayın Çiçek’in görüşlerinden her zaman yararlandık. Dünkü açıklamalarda, siyasi bir değerlendirme yaparken, güvenlik olayına girdi ve ‘DTP’nin alanının genişlemesi’ yorumunda bulundu. Ermenistan ifadesi farklı bir şey ve yanlış algılanabilirdi. Bunu, DTP’nin siyasi anlayışının genişlemesine vurgu yaptığını belirterek düzeltmiş oldu. Bunun üzerine söyleyecek bir şey olmaz” şeklinde konuştu.

‘Ermenistan sınırına dayandı’ söyleminin üzerinde hala bir soru işareti olup olmadığı konusunda da Ergün, “Sınır güvenliği açısından bir ifade de bulunması mümkün değil. Bunu belediyeler yapmıyorlar zaten.

Oradaki halk değişmedi; belediye yönetimleri değişti. Yerel yöneticiler ve hizmet unsurları değişti. Güvenlilk çok farklıdır. Çalışmaları farklıdır. Seçim sonuçlarının Van’da Iğdır’da bu şekilde sonuçlanmasını, ‘Ermenistan ve İran sınırına dayandılar’ şeklinde yorum getirince, başkalarına fırsat doğmuş oluyor. Sayın Çiçek, bugünkü açıklamasıyla ‘fırsat vermek istemediğini’ belirtmiş oldu. Siyasi dağılımın değişmiş olduğunu da dile getirdi.

’nin her bölgesinde farklı dağılımlar göze çarpıyor. Bu sağlıklı bir siyasi tablo değil. Herkesin her yerde var olması; siyasi partiler bunun için çaba harcamalıdır” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...