Ergün:  Gül için karar iyi niyetli değil

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Gül hakkındaki mahkeme kararı için ''Bu konunun ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulması iyi niyetli değil" dedi.

Anadolu Ajansı 20.05.2009 - 12:28

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde milletvekilleriyle bir araya geldi.

Toplantı öncesinde bazı bakan ve milletvekilleri, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Sincan Ağır Ceza Mahkemesinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''kayıp trilyon davasıyla'' ilgili verdiği kararın sorulması üzerine şu değerlendirmede bulundu:

''Türkiye'nin temcit pilavı olan mevzuları oluyor maalesef. Bu da ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuluyor. Yargıda da bazen 'eski defterleri çıkartalım karıştıralım' oluyor. Hukukçuların alanına girmek doğru olmaz ama genel görüş bellidir: Cumhurbaşkanı, vatana ihanet suçu dışında yargılanamaz. Dolayısıyla bu mevzu çok eskimiş bir mevzudur.

Konu büyük çapta kapanmıştır. Konunun esas sorumluları cezalarını almışlar. Diğer kişilerin hepsi bu konu ile ilgili beraat kararlarını almışlar. Açıkta kalan bu konunun bazı yargı mercileri tarafından ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulmasının iyi niyetle bağdaşır bir tarafı gözükmüyor. Açıkçası hukuki bir sonuç çıkmayacağı belli olan bir konudur. Böyle bir konu bulunuyor olmasına rağmen konunun sık sık gündeme getirilmesi başka amaçtadır ama o amaçların ne olduğunu bilemem. Hukuki bir sonuç elde etmek amacı olmadığı çok açık bir sonuçtur.

Bu, Türkiye'nin temcit pilavı sayılan mevzularındandır. Bu işler bir sonuca bağlanana kadar ısıtılıp ısıtılıp gelecektir ama sonuç alınabilecek bir konu değildir.''

BEKİR BOZDAĞ'IN SÖZLERİ
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan'ın bir dönem sonra milletvekili olmayacağına ilişkin açıklamalarını değerlendirirken, ''Ben de Başbakan'ın açıklamasını dün duydum. Bununla ilgili parti tüzüğünde bir hüküm var. Ona istinaden böyle bir açıklama yapmış olabilir. Zannediyorum bunun kararını Türk milleti verecektir'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu millete çok hizmeti bulunduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

''Bunun kararını Türk milleti vermiştir. Millet, Tayyip Bey'i bırakmadığı zaman hiçbir yere gidemez. Milletin kendisine hizmet eden insanlarla ilgili kararı vardır. Demokrasilerde bu hep böyledir. Millet istediği sürece bu hizmet kervanı devam eder.''

DTP'LİLERİN DURUMU
DTP'lilerin ifade verip vermemesiyle ilgili konunun sorulması üzerine de Bozdağ, ''Biz daha önce de açıkladık. Anayasa'nın 83. maddesi gayet açık. Milletvekilleri için dokunulmazlık esastır'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın bir dönem sonra milletvekili olmayacağına ilişkin açıklamaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da değerlendirirken, ''Gerçekçi görmüyorum, reel bakış açısı olarak görmüyorum'' diye konuştu.

Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin de aynı yöndeki soruyu yanıtlarken, AK Partinin programı ve tüzüğünü hazırlayan komisyonda yer aldığını anımsattı. AK Parti tüzüğünde ''bir genel başkanın üst üste kaç kez genel başkanlık yapacağının yazılı'' olduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi:

''Sanıyorum Sayın Başbakanımız ve Genel Başkanımız tüzüğün bu hükmünü hatırlatmıştır. Bu yeni bir durum değildir. 14 Ağustos 2001'de partimiz kurulurken zaten bu hükümler bizim tüzüğümüzde yer almıştır. Gayet tabii bizim partimizde belli bir süre genel başkanlık yapmak mümkündür. Bu tamamen parti tüzüğümüzün bir gereğidir. Yeni bir şey değildir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...