Erhan Tuncel tahliye oldu

Hrant Dink cinayeti davasında tahliyesine karar verilen Erhan Tuncel, gece yarısına doğru cezaevinden çıktı ve askerlik işlemleri için İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.

17.01.2012 - 18:04

Erhan Tuncel tahliye oldu

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink davasında kararını verdi.

Yasin Hayal'e, "tasarlayarak öldürmeye azmettirme suçundan'' ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, Erhan Tuncel'i ise cinayet davasında beraat ettirdi.

Trabzon'da McDonalds'ın bombalanmasıyla ilgili 10 yıl 6 ay hapis cezası alan Tuncel hakkında, tutuklulukta geçirdiği süre gözönüne alınarak tahliye kararı verilirken, Tuncel de gece yarısına doğru Tekirdağ F Tipi Cezaevinden ayrıldı.

Tuncel, tahliye işlemleri tamamlandıktan sonra cezaevinden jandarmaya ait araçla çıkarıldı.

Cezaevi aracıyla tahliye işlemleri için Tekirdağ İnfaz Kurumları Kampüsü'ne getirilen Tuncel, buradan Muratlı Askerlik Şubesine götürüldü. Cinayetin işlendiği tarihte üniversite öğrencisi olan Tuncel'in sonraki adresi ise İl Jandarma Komutanlığı oldu.

TUNCEL HAKKINDAKİ KARAR
Tuncel'in, 2004 yılında Yasin Hayal'i Trabzon'daki McDonalds'da patlattığı patlayıcıyı imal ederek, patlayıcı madde imal etme suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirten İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, tehlikenin ağırlığını dikkate alarak Tuncel'in ''patlayıcı madde imal etmek'' suçundan 5 yıl, Yasin Hayal ile birlikte kişilerde korku, kaygı ve panik yaratacak biçimde ''patlayıcı madde kullanmak'' suçundan 2 yıl ve mağdur Numan Sezai Yomralıoğlu'nun aracına patlayıcı madde kullanarak zarar vermek suçundan 1 yıl 6 ay ve söz konusu patlamada 6 mağdurun yaralanması suçundan 4'er aydan 2 yıl olmak üzere toplam 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Heyet, sanık Erhan Tuncel'i ''silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak'' ve ''tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme'' suçlarının sabit olmadığı gerekçesiyle bu suçlardan beraatına hükmetti.

Tuncel'e verilen hapis cezalarının toplam miktarı ve tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önüne alan heyet, Tuncel'in tahliyesini de kararlaştırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...