Erkek kardeşi vurdu, babası ölmesini bekledi

Eşi tarafından terk edilen 21 yaşındaki Ceylan için aile meclisi infaz kararı verdi. İşte tüyler ürperten bir töre cinayeti daha...

Haberler 20.07.2011 - 16:15

Erkek kardeşi vurdu, babası ölmesini bekledi

Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde eşi tarafından terk edilen 21 yaşındaki Ceylan Soysal'ın baba evinde aile meclisi kararıyla öldürüldüğü iddia edildi. Evde bir odaya alınan bir çocuk annesi Sosyal'ı yaşı küçük olan erkek kardeşinin tabancayla göğsünden ve karnından vurduğu, babasının da odanın kapısını kilitleyip, ölmesini beklediği öne sürüldü.

19 Temmuz gecesi yaşanan cinayetle ilgili ölen kadının babası, kardeşi, amcası, amcasının oğlu, dayısı ve dayısının oğlu tutuklandı.

AMCASININ OĞLUYLA EVLENMEYİ KABUL ETMEDİ
DHA'nın haberine göre; Soysal, 3 yıl önce amcasının oğlu Süleyman Hicri (23) ile evlendirilmek istendi, ancak buna karşı çıktı. Ceylan Soysal, otobüs firmasında çalışan Ferdi Soysal'la evlenmek istediğini söyledi.

Şanlıurfa'dan göçüp Dörtyol'a yerleşen aile, genç kızın bu isteğini kabul etti. Ceylan Soysal da evlenip, Çanakkale'ye gelin gitti. Çiftin geçen yıl Eylül adında bir kız çocukları oldu.

Ferdi Soysal, çalıştığı firmadan ayrıldı, işsiz kaldı, eşi ve çocuğunu alıp Dörtyol'a gitti. Genç kadının ailesinin oturduğu mahallede bir ev kiralandı. Ancak bunalıma giren Ferdi Soysal, bir ay önce evi terk etti.

ÇARESİZ KALDI, SAVCILIKTAN YARDIM İSTEDİ
Ailesi soğan tarlalarında çalışmak için Reyhanlı ilçesine giden Ceylan Soysal da çaresiz kaldı. 13 Temmuz'da Dörtyol Cumhuriyet Savcılığı'na giderek, eşinin kendisini terk ettiğini anlatıp, maddi yardım istedi, kadın sığınma evine yerleştirilmesini talep etti. Başvuruyu değerlendiren savcılık, genç kadını Dörtyol Kaymakamlığı'na yönlendirdi. Ancak o, çocuğuna da alıp Dörtyol'dan ayrılmayı tercih etti.

Durumdan haberdar olan ailesi, genç kadın için Dörtyol Cumhuriyet Savcılığı'na kayıp başvurusunda bulundu. 5 gün boyunca haber alınamayan Ceylan Soysal'ın izi Adana'da bulundu. Amca Ahmet Hicri, Adana'ya gidip, Soysal'ı bulunduğu adresten aldı ve Dörtyol'a geri getirdi. Aile, aynı gün akşam Cumhuriyet Savcılığı'na kızlarının bulunduğunu bildirdi.

GECE YARISI DİZ ÇÖKTÜRÜLÜP İNFAZ EDİLDİ
Aile, 19 Temmuz akşamı toplandı. Ceylan Soysal, evin bir odasına alındı. Genç kadın burada diz çöktürüldü. 17 yaşındaki E.H. belindeki tabancayı çıkarıp, ablasına iki el ateş attı. Göğsünden ve karnından vurulan genç kadın, kanlar içinde kaldı. Baba Mehmet Hicri, aileden kişileri odadan çıkarıp, Soysal'ın üzerine kapıyı kilitledi. Anne Sabiha Hicri'nin odaya girmesine izin vermedi.

20 dakika kadar bekleyen baba Hicri, polisi arayıp, kızının vurulduğunu ihbar etti. Verilen adrese gelen polis ekibi, genç kadının cesediyle karşılaştı. Baba Hicri, cinayeti oğlu E.H.'nin işlediğini ve olaydan sonra kaçtığını söyledi. Polisin araştırmasında E.H ve amcası Ahmet Hicri, sokakta yürürken suç aleti tabancayla yakalandı. Olayla ilgili baba Mehmet, oğlu E.H. amca Ahmet Hicri gözaltına alındı. Soysal'ın cesedi otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Soruşturmayı genişleten polis, amca oğlu Süleyman Hicri ile dayı Ali Güneş ve dayı oğlu Halil Güneş'i de gözaltına aldı. Sorgulamanın ardından Dörtyol Adliye'sine sevk edilen 6 zanlı tutuklandı.

ANNE SERİN KANLI
Cinayete sahne olan evde matem havasının olmadığı görüldü. Kızını kaybeden 8 çocuk annesi Hicri'nin serin kanlı davranışları dikkat çekti. Hicri, olayın bir anlık kızgınlıkla olduğunu ve şaşkınlıkla ne olduğunu anlayamadığını söyledi.
Sayfa Yükleniyor...