Erken doğumu erken anlayan cihaz

Her yıl 500 bin bebeğin ölümünde yol açan erken doğum komplikasyonları, yeni geliştirilen cihaz yardımıyla azaltılabilir.

05.08.2010 - 16:06

Erken doğumu erken anlayan cihaz

Johns Hopkins Yüksekokulu öğrencileri erken doğum olacağını çok önceden tespit edebilen bir cihaz geliştirdi. Cihazın yaygın kullanımı, erken doğumun oluşturduğu riskleri ortadan kaldırabilir.

Her yıl dünyada 500 bin bebek, erken doğumun neden olduğu komplikasyonlar sonucunda yaşamını yitiriyor. Yaşama şansına erişenler de organ sistemleri tam gelişemediği için kalıcı hastalıklara yakalanabiliyor.

Şu ana kadar doktorlar erken doğum olup olmayacağını ancak gebeliğin ileri safhalarında tespit edebiliyordu. “Cervocheck”adlı yeni cihaz, bunu daha erken safhalarda tespit edip gerekli önlemlerin alınması için doktorlara zaman kazandıracak.

Cervocheck annenin vajinal kanalına yerleştiriliyor. Erken safhalarda rahim kasılmalarını büyük bir titizlik ve hassasiyetle saptıyor. Doktorlar, erken tespit sayesinde kemoterapi ve çeşitli yollarla 6 hafta kadar doğumu erteleyebilecek ve bebek rahimdeki gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilecek.

Normal doğum 40. haftanın sonunda olurken erken doğum, hamilelik sürecinin 37. haftasından önce meydana geliyor. Ancak bebek anne rahminin dışında yaşamayı sağlayan özellikleri 34. ve 37. haftalar arasında edindiği için, erken doğum bebeğin gelişimini ciddi biçimde tehdit ediyor.

Bu riskleri ortada kaldıracağına inanılan Cervocheck, henüz sadece hayvanlar üzerinde test edildi ve başarılı oldu. İnsanlarda denenmesi için çalışmalara başlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...