Ermeni adaylar Meclis'e girebildi mi?

'2015 Genel Seçim'lerinde Ermeni cemaatinden 3 isim Meclis'e girmeyi başardı.

ntv.com.tr 08.06.2015 - 15:38

Ermeni adaylar Meclis'e girebildi mi?

2015 Genel Seçim sonuçlarına göre Meclis'te 3 Ermeni milletvekili görev alacak.

SELİNA ÖZUZUN DOĞAN MECLİS'E GİREBİLDİ Mİ? 

İstanbul 2. Bölge'deresmi olmayan sonuçlara göre CHP, 8 milletvekili adayını Meclis'e gönderebildi. İstanbul 2: Bölge'de 1. sırada yer alan CHP’nin Ermeni milletvekili adayı Selina Özuzun Doğan Meclis'e girmeyi başardı.
 
CHP’nin aday listesindeki en sürpriz aday Selina Özuzun Doğan olmuştu. Çünkü Doğan, seçilmesi kesin olarak liste başından aday gösterilmişti.
 
Böylece İstanbul 2. Bölge birinci sıradan seçilen Selina Özuzun Doğan uzun yıllardan sonra parlamentodaki ilk Ermeni bir kadın milletvekili oldu.
 
Doğan adaylığı açıklandığında kendisinin için de sürpriz olduğunu belirterek hedeflerini şöyle açıklamıştı:
 
“Sesini duyurma imkanı bulamayan  bütün dezavantajlı grupların sesi olmaya çalışacağım. Hepsini görünür kılmak ve muhatap alınmasını sağlamak için elimden geleni yapacağım.”

MARKAR ESAYAN MECLİS'E GİREBİLDİ Mİ?

AK Parti, İstanbul 2. Bölge'den aday gösterdiği Markar Esayan da resmi olmayan sonuçlara göre Meclis'e girmeyi başardı.

GARO PAYLAN MECLİS'E GİREBİLDİ Mİ?

HDP ise Ermeni aday olarak okul yöneticisi Adayı Garo Paylan’ı aday olarak gösterdi. HDP İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı olan Paylan diğer partilerin de Ermeni aday göstermesinden memnun olduğunu dile getirmişti.
 
Paylan da resmi olmayan sonuçlara göre, Meclis'e girmeye hak kazanan diğer Ermeni vekil oldu.

FİLOR ULUK MECLİS'E GİREBİLDİ Mİ?
 
HDP’nin diğer Ermeni asıllı milletvekili adayı ise İstanbul 2. Bölge 10. sıradan Filor Uluk’tu. Uluk, resmi olmayan sonuçlara göre  seçilmeyi başaramadı. HDP, İstanbul 2. Bölge'den 4 milletvekili çıkarabildi.

MURAD MIHÇI MECLİS'E GİREBİLDİ Mİ?
 
Ermeni asıllı Murad Mıhçı da HDP’nin İstanbul 1. Bölge 11. sıradan milletvekili adayıydı. Ancak Mıhçı, resmi olmayan sonuçlara göre seçilmeyi başaramadı.

Sayfa Yükleniyor...