"Ermeni avına mı çıkalım" diyen ülkücü başkana hapis cezası

Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Tolga Adıgüzel, Ermenistanlı sanatçıların kentte verdiği konser sonrası yaptığı açıklama nedeniyle hapis ve para cezası aldı.

Haberler - DHA 26.05.2016 - 07:42 | Son Güncelleme : 26.05.2016 - 07:49

"Ermeni avına mı çıkalım" diyen ülkücü başkana hapis cezası

Geçen yıl 21 Haziran günü Kars Ani Antik Kenti'nde dünyaca ünlü Ermenistanlı piyanist Tigran Hamasyan ve Erivan Devlet Oda Korosu'nun verdiği konserin ardından Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Tolga Adıgüzel bir basın açıklaması yaptı.

Adıgüzel, "Geçtiğimiz günlerde Ani Ören yerinde papaz kıyafetiyle ne idüğü belirsiz insan müsveddeleri tarafından verilen konseri esefle, şiddetle ve nefretle kınıyorum... Herkes haddini bilecek ve bu saatten sonra ayağını denk alacaktır... Yoksa bizler de Kars caddelerinde Ermeni avına mı çıkalım. Onların kutsal saydığı bir yerde konser verebilir miyiz ya da mehteran takımını yürütebilir miyiz?.." dedi.

Adıgüzel'in bu açıklamasının ardından HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, konuşmanın nefret söylemi içerdiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Tolga Adıgüzel hakkında Kars 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dün görülen davanın karar duruşmasında Adıgüzel 'halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak' suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Adıgüzel'e verilen ceza, suçu basın ve yayın yoluyla işlemesi nedeniyle 7 ay 15 güne çıkarıldı. Tolga Adıgüzel'a ayrıca 'hakaret' suçundan da 11 bin 240 TL adli para cezası verildi.

Adıgüzel'in başka bir mahkumiyeti bulunmadığından hükümlerin açıklanması geri bırakıldı.

"CEZA O SÖZLERE DEĞİL"

Karar sonrası bir açıklama yapan Tolga Adıgüzel şunları söyledi:

"İlk mahkememiz geçtiğimiz 2015 yılının Aralık ayında oldu. Hakimimizin karşısına çıktık ve açıklamamızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu  beyan ettik. Bugün Cumhuriyeti Devleti'nin bir muz cumhuriyeti olmadığını beyan ettik. Her isteyenin elini kolunu sallayarak,  istediği şekilde hareket etmesine göz yummayacağımızı dile getirdik. Bugün bir Türk genci olarak aynı şeyleri Ermenistan’da yapabilir miyim?  diye tepkimizi dile getirdik.

Açıklamamda Türkiye’de yaşayan Ermenileri kastetmedim. Ermenistan’daki Ermeni diasporasının ve Türkiye’de  çöreklenmiş olan Ermeni diasporasının Kars ile alakalı Türkiye ile alakalı art niyetlerimizi gündeme getirdik. Bu açıklamamızın ardından
cezamızı aldık. Bu ceza bizim için bir şeref madalyasıdır. Bunu ben göğsüme takarım, göğsüme asarım. Biz bu cezayı aldık diye de geri adım atmayacağız. Doğru bildiğimiz, hak bildiğimiz yolda sonuna kadar devam edeceğiz. Bu ne ilktir. Ne sondur.

Sayın avukatımızın bize  söylediği, aldığımız ceza ‘Ermeni avına mı çıkalım’ diye bunla alakalı değildir. Ankara’daki birkaç bürokratı eleştirdiğimiz için bu cezayı almışız. İşte ‘Bunlara hangi şeref haysiyet yoksunu yetkililer izin verdiler’ diye söylediğimiz için bize ceza buradan geldi."

Sayfa Yükleniyor...