Ardahan ve Van'da, akademisyenlerin de aralarında bulunduğu ekiplerce toplu mezar kazıları yapıldı.

Ardahan'da 8, Van'da da 25 iskelet bulunduğu ve bunların Ermeniler çeteleri tarafından 1915'te katledilen Müslüman Türklere ait olduğu kaydedildi.

Kars Müze Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi tarafından oluşturulan 21 kişilik kazı ekibi, Ardahan'ın Halil Efendi Mahallesi'nde, Yanık Cami bölgesinde yaptığı kazı çalışmasını tamamladı.

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, Ermeni Taşnak çetelerinin bölgede ciddi bir katliam yaptığını belirterek, kazıda bu katliamı ortaya koyan bulgulara ulaştıklarını söyledi.

Alp, ''Çalışmamızda, Ermeni çeteleri tarafından 1915'te katledilen Müslüman Türklere ait 8 insan iskeletine rastlandı'' dedi.

Kısa sürede yapılan çalışmada önemli sonuçlar elde edildiği, kazıda bulunan insan kemiklerinin titizlikle toplandığını dile getiren KAÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezin Sezer de, ''80 metrekarelik bir alanda, 1,5 metre derinlikte yaptığımız bu çalışmada 8 insan iskeletini parçalanmış halde tespit ettik. Bu iskeletler üzerinde yapılacak çalışma ve inceleme antropolojik olacak'' diye konuştu.

VAN'DA 25 İSKELET
1915 olaylarının aydınlatılmasına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında Gevaş ilçesine bağlı Yanıkçay köyünde kazı yapıldı. Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cevat Başaran, 1915 olayları sırasında bölgede Ermeniler tarafından katledilen Müslüman Türkler'e ait yeni belge ve bulgular ortaya çıktığını söyledi.

Köyün yaşlılarından edinilen bilgiye göre, Ermeni çetelerinin çevrede topladıkları köylüleri, Yanıkçay'a getirerek topluca katlettiğini anlatan Prof.Dr. Başaran, bu insanların topluca katledildikten sonra 3 büyük çukura gömüldüklerini söyledi.

Prof.Dr. Başaran, 1 no'lu mezarda kazı yaptıklarını ve 25 iskelet ortaya çıkardıklarını belirterek, altaki iskeletleri çıkarmadıklarını, 1 no'lu mezarda 150 iskelet bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

"KATLEDİKLERİNİ GÖSTERİYOR"
Prof.Dr. Başaran, kayıtlara göre, bölgedeki katliamlarda 500 Türk'ün öldürüldüğünü ifade ederek, ''Toplu mezar kazısı esnasında çıkan bulgular arasında, kadın iskeleti, erkek iskeleti, çocuk iskeletleri topluca üst üste yığılarak bırakılmış.

Üzerlerinde giysi parçaları var. Giysilerin düğmeleri, bilezikler, yüzükler ayakkabı parçaları, saç parçaları, başörtü parçaları ortaya çıktı. Bu bulgular bize katledildiklerini gösteriyor. Düzenli olarak biçimlendirilmiş bir mezar değil. Topluca katledikten sonra, toplu şekilde gömüldükleri anlaşılmakta.''

Prof.Dr. Başaran, insanların silahla öldürüldüklerine dair bulguya rastlamadıklarını ancak kemiklerdeki darp izine göre süngüyle öldürülmüş olabileceklerini kaydetti.