ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören tasarıyı kabul etmesi, Ermenistan tarafından memnuniyetle karşılandı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, "Kararı büyük bir memnuniyetle karşıladık" dedi.

Nalbandyan, "Bu gelişme, Amerikan halkının evrensel insan hakları değerlerine bağlılığının yeni bir göstergesi ve insanlığa karşı suçların önlenmesi yönünde önemli bir adım oldu" ifadelerini kullandı.

ANCA DA MEMNUN
Tasarının kabulünün ardından, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'den de (ANCA) bir açıklama geldi.

ABD'de yaşayan Ermeniler'in memnuniyetini dile getiren Komite Başkanı Ken Hachikian, tasarının kabulünün, Türkiye'nin ABD Kongresi'nde veto gücü olmadığını gösterdiğini savundu.

Dış politikada belli bir etik izlemenin, ABD'nin en kuvvetli özelliklerinden biri olduğunu ve bunun dünyanın iyiliğine yaradığını belirten Hachikian, ''Türkiye'nin son dakika tehditlerine rağmen Komite Başkanı Berman ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi doğru şeyi yapmanın daima doğru zamanı olduğunu gösterdi'' ifadesini kullandı.