Ermenistan'la uzlaşma açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'la yapılan görüşmelerde, somut ilerleme sağlandığını ve bir yol haritasının belirlendiğini duyurdu.

NTV Haber 23.04.2009 - 09:52

Ermenistan'la uzlaşma açıklaması

Soykırım iddialarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan öncesinde, Dışişleri Bakanlığı'ndan akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapıldı.


Türkiye ve Ermenistan'ın, İsviçre'nin arabuluculuğunda, ikili ilişkileri normalleştirmek, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı çerçevesinde geliştirmek ve bu yolla tüm bölgede, barış, güvenlik ve istikrarı ileri götürmek amacıyla, yoğun çaba gösterdikleri kaydedildi.

Açıklamada, tarafların bu süreçte somut ilerleme sağladığının ve bir yol haritası belirlendiğinin altı çizildi.

Diplomatik kaynaklar, açıklamanın zamanlamasına dikkat çekiyor.

Ankara'nın bu açıklama ile Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, üçüncü ülkelere, "24 Nisan'da sürece zarar verecek adım atmaktan kaçının" uyarısında bulunduğu ifade ediliyor.

AZERBAYCAN TEPKİLİ
Bakü ise sürecin, Ermenistan'ın Karabağ'dan çekilmesiyle paralel yürütülmesi gerektiğini duyurdu.

Sözcü bununla birlikte, Bakü'nün görüşünün, "Ankara-Erivan arasındaki normalleşme sürecinin Dağlık Karabağ'ın işgalinin sona ermesiyle paralel yürütülmesi" olduğunu açıkladı.

Karabağ'ın, Azeri politikasının en önemli unsuru olduğunu anlatan sözcü, "Çu konuda bugüne dek yürütülen politikaların dışına çıkılmasının halkta rahatsızlık yaratması normaldir" dedi.

AZERİ BAKAN GELİYOR
Bu gelişmeler yaşanırken Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Sefer Abiyev, yarın Türkiye'ye geliyor.

Abiyev, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le görüşecek. Görüşmelerde Türkiye - Ermenistan ilişkilerinin de gündeme gelmesi bekleniyor.
Avrupa Birliği, Türkiye ve Ermenistan'ın ikili ilişkilerini normalleştirme çabalarını desteklediğini bildirdi.

Türkiye ile Ermenistan arasında İsviçre arabuluculuğunda yapılan görüşmelerle ilgili olarak AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ve dış ilişkilerden sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner'in ortaklaşa yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda ilerleme sağlanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. AB Komisyonu, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması dahil her 2 ülkenin ikili ilişkileri normalleştirmeye yönelik diplomatik çabalarını desteklemektedir. Oluşturulan pozitif atmosferi sağlamlaştırarak, bölgedeki mevcut sorunları çözmek için tüm çabaları aktif şekilde desteklemeliyiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...