Şavşat ilçesine giderek incelemelerde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Cesetlerin bulunması acımızı bir miktar dindirdi" diyen Eroğlu, “Devletimiz güçlüdür, onları telafi eder. Ama can kaybını telafi etmek mümkün değil'' diye konuştu.

Bakan Eroğlu, yıkılan bentlerde kalitesiz malzeme kullanıldığı yönündeki iddialarla ilgili olarak şunları söyledi: ''Onların hepsini inceleyeceğiz. Ama bentlerin pek çocuğu ayakta. Bu bentler suyun hızını, enerjisini kıran çok önemli yapılardır. Bu bentler olmasaydı, felaketin çok daha büyük olduğunu görecektik. Bu sel bir gün sonra, buranın pazarının olduğu gün olsaydı, felaket çok daha büyük olabilirdi.”

Dere yataklarındaki yapılaşmaya tepki gösteren Eroğlu “ABD'de de, Avrupa'da da afetler oluyor oluyor. Ama bunları en asgariye indirmek için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. Vatandaşlarımızın, mutlak surette dere yatağını işgal etmemesi lazım. Dere yatığındaki taşkın seviyesine kadar yapı yapılmaması şarttır'' dedi.

Şavşat ilçesinde 120 yıldır böyle bir sel olmadığını ifade eden Eroğlu, bir gazetecinin ''Vatandaşlar bentleri eleştiriyor'' demesi üzerine şöyle konuştu: ''Vatandaşlar belli bir süreyi görüyor. Ama kayıplar vardır. 500 yılda tekerrür eden heyelan vardır. Bu ilmi meseledir. Vatandaşın kısa ömründe baktığı ile bunlar anlaşılmaz. İlmi olarak şu anda çalışıyoruz. Bilim adamları tarafından raporlar hazırlanacak. Gerekli tahkikat yapılıyor. Şu anda her şeyi söylemek doğru değil.”

Bakan Eroğlu, sel felaketiyle ilgili savcılığın soruşturma başlattığını söyledi.

Olaya ilişkin gözaltına alınan olup olmadığı yönündeki soru üzerine Bakan Eroğlu, "Arkadaşlarımız teknik olarak inceleyecek ve bir kusur varsa, neticede bakılır'' diye konuştu.