Eronat'tan destek: Kavgada yumruk sayılmaz

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, İmralı'daki görüşmelerden sonra ortaya çıkan terörün sonlandırılması sürecine destek verdi. Neye mal olursa olsun bu sürecin devam etmesini isteyen Eronat, ''Kavgada yumruk sayılmaz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.01.2013 - 12:25

Eronat'tan destek: Kavgada yumruk sayılmaz

Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 günü, dershanenin önüne park edilen bomba yüklü aracın teröristler tarafından patlatılması sonucu oğlu Eren Şahin'i kaybeden Eronat, yaşanan son süreci değerlendirdi.

''Terörün bitirilmesi konusunda yeni bir sürece girildi. Devletin İmralı ile görüşmesi oldu, ardından da BDP'li iki milletvekili İmralı'da Öcalan ile görüştü. Siz terör saldırısında oğlunuzu kaybettiniz. Neler demek istersiniz?'' sorusu üzerine, ''Benim yola çıkış amacım zaten 'çocuklar ölmesin' düşüncesidir'' dedi.

''Ben bir evlat kaybettim ama asker olsun, dağdaki olsun çok evladımızı kaybettik'' diyen Eronat, 12-13 yaşındaki çocukların dağa kaçırıldığını, kandırıldığını söyledi. Eronat, ''Benim yola çıkış amacım; şu kana su dökebilmek amacıyla ben tek başına ne yapabilirim. Gölün ortasına attığınız taşın dalgası mutlaka kıyıya vurur'' diye konuştu.

Eronat, şöyle devam etti:

''Sürecin bu noktaya gelmesi, açıkça beni mutlu ediyor. Evet ben evlat kaybettim, içim çok yanıyor ama bizde bir laf vardır; 'kanı kanla yıkamazlar, kanı suyla yıkarlar.' Ben siyasete ilk girdiğimde çok kapı kapı gezdim. O zaman çaldığım kapıların arkasında, evladını dağda kaybetmiş annelerle de karşılaştım. Baktım acılarımız aynı. Eskiden anneler çocuklarını askere davulla zurnayla, ellerine kınalar yakarak gönderiyorlardı. Şimdi davul zurna belki çalıyor ama ben bunun içten gelerek çalma olduğuna inanmıyorum, yürekler hop ediyor. Anne yüreği, bunu dile vurmasa bile, 'acaba oğlum Şırnak'a mı, Van'a mı, Hakkari'ye mi gidecek ' Bu korkuyu yaşıyor aileler. Bu korkunun artık bitmesi lazım.

Güneydoğu'da, Diyarbakır'da evladını okula gönderen anneler var. 'Acaba oğlumun aklına birisi girer mi, çocuğum dağa gider mi, evladımı görebilir miyim?' diye endişe taşıyan anneler var. Eylemlerde, çok çocuğumuzun elinde molotof patladı, parmaklar koptu, kör olanlar oldu, hayatını kaybedenler var. Bakıyorsun bir anne gelip, o polisin elinden oğlunu nasıl ağlayarak götürüyor, korkuyor, endişe taşıyor. Artık bu endişeleri bitirmeliyiz. Bu sevgiyi yaşatmalıyız. Sıkıntılara, kana dur demeliyiz. Neye mal olursa olsun, bu süreç devam etmeli diye düşünüyorum.''

'BDP, 'OYUN BİLMEYEN KIZ, YERİM DAR' DAVRANIŞINDA'
Eronat, bu süreçte çok provokasyon olacağına da inandığını ifade etti.

Zap kampından gelen 100 teröristin 7 Ocak gecesi Hakkari Çukurca'daki Karataş Karakolu'na saldırmasını provokasyon olarak nitelendiren Eronat, ''Artık halk çok bilinçlendi, bu provokasyonlara kimsenin aldırış edeceğine inanmıyorum'' dedi. Eronat, bu süreçte, geçmişte olduğu gibi şehirlerde bombaların da patlayabileceğini kaydederek, ''İnşallah olmaz ama bomba da patlasa, saldırılar devam de etse, biz eğer karar vermişsek bu süreci devam ettirmeliyiz'' dedi.

BDP Grup Toplantısı'ndaki konuşmalardan sonra BDP'nin samimiyetine inanmamaya başladığını ifade eden Eronat, ''Daha önce 'çözüm İmralı, Öcalan'la sürece başlayabilirsiniz' diyorlardı. Fakat şimdi 'biz de varız, KCK da İmralı da Kandil de Avrupa da var' diyorlar. Biraz sanki, 'oyun bilmeyen kız, yerim dar' der gibi davranışlar içindeler. Onların canları yanmamış, benim canım yanmış, şehit annesinin canı yanmış. Şehit anneleri de benim gibi düşünüyor. Başka çocuklarımız da askere gidecek. Artık şehit gelmesin isteniyor. Dağda onların çocukları ölmedi, dağda garibanın çocukları öldü. Bunlar, 'bu iş devam etsin mi istiyorlar ' acaba, anlayamıyorum. Belki de yanılıyorum'' diye konuştu.

Oya Eronat, ''eroin, uyuşturucu ticareti, silah ve insan kaçakçılığı'' gibi rantın bitmesini istemeyen ve bu işi sabote etmeye çalışan grupların olacağını bildirdi.

''Eğer BDP samimi ise bu sürece katkı sunması gerekiyor'' diyen Eronat, ''Dağdaki ölen çocuklar kendi çocukları olsa herhalde biraz daha sesleri güçlü çıkardı. Ama garibanın çocuğu ölünce, sanki 'ne olacak devam etsin' gibi...'' dedi.

'KAVGADA YUMRUK SAYILMAZ'
Eronat, ''Lütfen, 'herkes bu işten ne çıkar elde ederim' düşüncesini bıraksın, herkes elini taşın altına koysun. Kavgada yumruk sayılmaz, 'senden bu kadar öldü, benden bu kadar öldü, bu kadar askerimiz gitti, bu kadar dağdaki çocuklarımız gitti'; bunun hesapları yapılmasın. Yeter ki bundan sonra bir kişi daha ölmesin'' diye konuştu.

''Oğlunu, terör olayında kaybetmiş birisi olarak, bunu sizin söylemeniz gerçekten çok önemli'' sözleri üzerine, duygulanan ve gözyaşı döken Eronat, elindeki mendiliyle gözyaşlarını sildi.

Sayfa Yükleniyor...