Eros Başı da yolda

Kültür Bakanı Günay, ''İngiltere'den gelecek olan bir eser biliyorum. Bir Eros başı konusunda anlaştık. ABD'den gelebileceğini tahmin ettiğim bir kaç eser var'' diye konuştu.

Anadolu Ajansı 05.01.2012 - 13:44

Eros Başı da yolda

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle ilgili takiplerinin bu yılki en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu belirterek, ''İngiltere'den gelecek olan bir eser biliyorum. Bir Eros başı konusunda anlaştık. ABD'den gelebileceğini tahmin ettiğim bir kaç eser var. Bu yıl içerisindeki en önemli gündem maddelerimizden biri de bu İznik Çinileri'nin ülkemize dönmesi olacak'' dedi.

Günay, şunları söyledi: ''Bizim İngiltere'de, Fransa'da, Amerika'da, bazı başka ülkelerde takip etmekte olduğumuz eserler var. Burada şöyle bir ayrım yapmak isterim. Bizim yakaladığımız ve tespit ettiğimiz, yargı yoluyla almaya çalıştıklarımız var. Dışişleri ve Adalet Bakanlıklarının katkısıyla ya da doğrudan doğruya diplomatik yollarla almaya çalıştıklarımız var. Şimdi söz ettiklerim; diplomatik yollarla almaya çalıştıklarımız... Biz hem Yorgun Herkül Heykelinin üst yarısını, hem de Boğazköy Sfenksi'ni diplomatik yolla aldık. Bu şekilde ABD''de, İngiltere'de, Fransa'da çeşitli objeler var. Bunları takip ediyoruz ve bu eserlerle ilgili müzakere sürecimizi kesintisiz biçimde sürdürmeye çalışıyoruz. Herhangi bir müze, bizimle işbirliği yapmak istediğinde, o müzenin envanterinde bizimle ilgili herhangi bir kaçak eser varsa onu geri istiyoruz.

Neler gelebilir? İngiltere'den gelecek olan bir eser biliyorum. Bir Eros başı konusunda anlaştık. ABD'den gelebileceğini tahmin ettiğim bir kaç eser var. Fransa'da beni çok rahatsız eden bir konuyu çok kez dillendirdim. Bu arada, Fransız mevkidaşımdan bir mektup geldi. 'Bu uygun yollarla yurt dışına çıkmıştır, hukuk dışılık yoktur'' şeklinde... Ama doğrusu üzülerek ve nezaketi elden bırakmadan söylemek istiyorum ki çok ikna olmuş değilim. Bu müzakereyi sürdüreceğiz. İstanbul'da Ayasofya avlusundaki türbelerden bazılarının kapısındaki İznik çini panoları alınmış ve Fransa'daki müzelere götürülmüş. İznik çinilerinin taklit ve replikaları bizim türbelerimizin kapısında, aslında tersinin olması gerekirdi. Suretinin bizde, aslının onlarda olmasının herhangi bir izahı yok. Bu yıl içerisindeki en önemli gündem maddelerimizden biri de bu İznik Çinileri'nin ülkemize dönmesi olacak.

Emek Sineması
Bakan Günay, ''İstanbul Kültür Sanat Vakfı Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın da tarihi Emek Sineması'nı içine alacak bir projesi var. Bu konuyla ilgili görüşleriniz nedir?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Ben Emek Sinemasını da Maksim Sinemasını da öteki tarihi mekanları da koruyabilecek projeleri elimden geldiği kadar desteklerim ülkenin Kültür ve Turizm Bakanı olarak... Şunu söylemem gerekiyor, bu yapıların hiçbiri bizim değil, bizim Bakanlığımızın mülkiyetinde veya sorumluluğunda yapılar değil. Aksine tamamen özel mülkiyette, Emek Sineması da Sosyal Güvenlik Kurumunda, tamamen başkalarıyla ilgili... Ama ben İstanbul'un tarihsel, kültürel dokusunun korunması açısından bu konularla uğraşıyorum ve biraz da o yüzden eleştiri oklarına hedef oluyorum. Galiba yapılması gereken bu projelerle ilgili proje sahiplerinin konuyu iyi niyetle dinlemeye hazır olan çevreleri bir masa etrafına toplaması ve sükunetle anlatması. Karşı olanların da sükunetle dinlemesi. Bu takdirde bir çözüm yoluna gidilebilir. Daha önceki yıllarda böyle bir deneyim oldu Emek Sineması ile ilgili. Fakat sunum yapmak isteyenleri konuşturmamak üzerine örgütlenmiş bir toplantıya dönüştü o bilgilendirme toplantısı. Böyle olmaması lazım. Yani benim okuduğum kadarıyla bu projeler tarihsel mekanları korumak ve aynı zamanda tabii bu emeği sarf edecek olan, bu maddi ve manevi emeği sarf edecek olanların da bunun bir karşılığını almak konusundaki talebine yol açabilecek projelerdi. Düzeltmeler, değişiklikler yapılabilir. Ama projelerin önce bir sükunetle dinlenmesi lazım. 'Elimize geçmiyor ki, bilmiyoruz ki' filan diyorlar, aslında yazılanlar üst üste konulduğunda bir hayli şey anlaşılıyor. Ama iyi niyetle dinlemek lazım. Onun için ben Sayın Eczacıbaşı'nın çabasını da önemli sayıyorum. En azından böyle bir dinleme sürecine ve beraberce irdeleme sürecine katkı yapabilirse sanırım bir çıkış yolu bulunabilir. ''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...