2012 yılı Alternatif Nobel Onur Ödülü’ne layık görülen Hayrettin Karaca, Alman ‘neues deutschland' gazetesine verdiği demeçte, sınırsız büyümenin muhtemel sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

Karaca, “Bugün ifade edildiği gibi sürekli büyümesi, nüfuz kazanması gereken bir küresel ekonomi var. Aksi takdilde kriz tehlikesi patlak veriyor. Ancak böyle bir büyüme nereye kadar mümkün? Doğamız yok edilene kadar mı? Buna izin veremeyiz” ifadelerini kullandı.

TEMA Vakfı'nın onursal başkanlığını yürüten Karaca, Stockholm'de düzenlenecek törene ödülünü almak için bizzat katılamayacağını açıkladı. 90 yaşındaki Karaca, vakfın yönetimini genç nesillere bırakmaya hazırlandığını belirtti.

Hayrettin Karaca, daha önce de birçok ödüle lâyık görülmüştü. Beş Türk üniversitesinden fahri doktorluk ünvanı bulunan Karaca BM Çevre Programı’nın "Global 500 Roll of Honor" adlı ödülünü, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ‘’Çevre Ödülü’’nü, Lions Club’ün "Melvin Jones Ödülü"nü, Çevre Bakanlığı’nın "En Büyük Hizmet Ödülü"nü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü’nü almıştı. Pek çok bilimsel topluluğun üyesi olan Hayrettin Karaca, Uluslararası Dendroloji Topluluğu'nun başkan yardımcılığını da yaptı. Hayrettin Karaca için 90'ıncı yaş armağanı olarak değerlendirilebilecek olan Alternatif Nobel Ödülü Tema Vakfı’nın da 20'nci kuruluş yılına rastlıyor.