Ertosun’dan ‘korsan’ iddialarına yanıt

HSYK Üyesi Ertosun şahsına ve Kurul'a yönelik basın-yayın organlarında yer alan iddialara cevap verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2010 - 14:55

Ertosun’dan ‘korsan’ iddialarına yanıt

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Üyesi Ali Suat Ertosun, HSYK'da düzenlediği basın toplantısında, Son aylarda şahsına ve HSYK'ya yönelik ''eleştiri sınırlarını aşacak şekilde hakaret içeren maksatlı yayınlar'' yapıldığını belirtti.

Ertosun, ''eleştiri amacı taşımayan, sadece hakaret etme, küçük düşürme ve karalama düşüncesiyle yapılan yayınlarla'' ilgili olarak yasal yollara başvuracağını söyledi.

Ertosun, kişisel geçmişi ile inancına ve mezhebine ilişkin bazı yazıların da kaleme alındığını belirterek, ''Laik, demokratik, din ve vicdan hürriyeti olan bir ülkede bu tür davranış biçimleri kabul edilemez. Bu durum her şeyden önce temel insan haklarına aykırıdır'' dedi.

HSYK üyelerinin zaman zaman adliyeleri, bölge idare ve idare mahkemelerini ziyaret ederek, buralardaki hakim ve savcılarla adli sorunlara ilişkin fikir alışverişinde bulunmalarıyla ilgili de basında haberler yer aldığına işaret eden Ertosun, bu ziyaretlerin ''mutad bir uygulama'' olduğunu, ancak kurul üyelerinin ziyaretlerinin referandumla ilişkilendirilmesinin hiçbir insaf ölçüsüyle bağdaşmadığını ifade etti.

Ertosun, HSYK üyelerinin seçilmeleri, görevleri, yetkileri ile çalışma usul ve esaslarının Anayasa'nın 159. Maddesi'ndeki ilkelere uygun şekilde kanunlarla düzenlendiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti;

''(Korsan) olarak nitelendirilebilecek bir davranış varsa, bu korsanlık anayasal teminat altındaki HSYK üyelerinin anayasa ve kanunlar çerçevesinde görüşlerini toplantılarda serbestçe ifade etmelerinde değil, tek elden ve organize şekilde anayasal kurumlara ve bu kurumlarda görev yapanlara karşı basın ve yayın yoluyla hedef gösterilerek yapılan saldırılarda aranmalıdır.

Hiçbir hukuki ve etik dayanağı olmayan, dürüst ve yansız habercilik anlayışıyla bağdaşmayan, iyi niyet ve basın ahlakı ölçülerinin çok uzağında bulunan bu eylemlere ilişkin olarak da gerekli yasal yollara başvuracağım.''

Konuşmasında, HSYK'da yaşanan sorunlara da değinen Ertosun, unvanlı hakim ve savcıların atamalarına ilişkin kararnameyle ilgili de ''Adalet Bakanlığının toplantıyı terk etmesinin asıl nedeni, referandumdan 'evet' çıkması halinde, hakim ve savcıların kaderi adalet bakanının iki dudağı arasından çıkacak talimatlar ile şekillenecek olmasıdır'' dedi.

Ertosun, ''kararnamenin tamamlanamayan bölümlerinin, kurulun anayasal görevlerini yapmasını engellemek için anayasa ve yasa hükümleri hiçe sayılıp çiğnenerek geri çekildiğini, Adalet Bakanlığının toplantıları terk etmeyi aynı kasıt ve kararlılıkla geçmişten beri sürdürdüğünü, kriz çıkarılarak da HSYK'nın yıpratılması ve çalışamaz hale gelmesinin istendiğini'' iddia etti.

Eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın kitabıyla ilgili soruları da yanıtlayan Ertosun, kitabı okumadığını, Avcı'yı tanımadığını belirtti. Ertosun, ''Avcı'yı tanımam, ama bende dürüst bir imaj bıraktı. Yazdıklarının üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum. Bizim eskiden bu yana söylediklerimizi yazdı. Avcı ile aramızda çelişki değil, tam tersine birbirini teyit eden bir durum var'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''atamaların değişik kriterlerle yapıldığı'' yönünde iddialar bulunduğunu anımsatması üzerine Ertosun, bu tür iddiaların her zaman olduğunu, fakat bunların gerçeği yansıtmadığını savundu. Ertosun, ''Bu kurumun kapısından girmeyen bazı arkadaşlar Yargıtay üyesi olmuştur. Biz objektif kaldığımıza inanıyoruz. İddia sahiplerini iddialarını kanıtlamaya davet ediyorum'' dedi.

‘HSYK KORUMA MEKANİZMASI DEĞİL’
Son dönemlerde yargı alanında yaşananların üniversitelerde doktora ve master tezleri olarak araştırılması gerektiğini belirten Ertosun, şöylekonuştu:

''Kurul'un girişimleriyle yargıya dair bazı konularda iyileştirmeler oldu. Ancak bazı davalarda hukuk ihlal ediliyor, bunlarla biz ilgileniyoruz, ama bizim ilgilenmemiz yetmiyor çünkü bize görev yaptırmıyorlar. HSYK, hakim ve savcıları korumakla görevli bir mekanizma değil. HSYK, Türk yargısının daha iyi çalışmasını hedefleyen bir kurul. Biz, meslektaşlarımıza karşı daha haşin davranıyoruz, adalet duygusunun zarar görmemesi için.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı hakkında geçen yıl suç duyurusunda bulunuldu, ancak Yargıtay'dan bize dönüş olmadı. Gayriresmi edindiğim bilgiye göre, başvurumuz Bakanlıkta bekletilmekte. Bakan, Müsteşar hakkında yargılama izni vermezse, durumu Kurul olarak değerlendiririz.''

Sayfa Yükleniyor...