Emekli Orgeneral Şener Eruygur Ergenekon Soruşturmasında 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti. Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'la eşinin GATA'da tedavi gördüğü sırada doktorlar arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşmaları internete düştü.

Ergenekon davasına bakan savcılar, Mukaddes Eruygur'u konuşmalarla ilgili ifadesine başvurmak için savcılığa çağırdı. Bugün sabah adliyeye gelen Mukaddes Eruygur, yaklaşık 20 dakika savcıların yanında kaldı ve adliyeden ayrıldı. Eruygur'un tanık olarak ifadesine başvurulduğu öğrenildi.

Eruygur'un ifadesini tamamlayarak adliyeden çıkmak üzere bindiği asansöre girmek isteyen bir gazeteci ile kendisini engelleyen Eruygur'un koruması arasında tartışma çıktı. Mukaddes Eruygur, adliyeden ayrılırken olay sebebiyle muhabirden özür diledi.

Emekli Org. Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur'un, kendisine atfedilen ses kaydında 12 ve 14. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin “kendilerinden taraf” olduğunu söylediği iddia ediliyordu. Diğer kayıtta ise tahliye edilen Şener Eruygur’un GATA’da tutulup tutulmayacağı tartışılıyordu.

12 Şubat günü basında yer alan kayıtta Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur ile GTA Beyin Cerrahisi Servis Şefi Kıdemli Albay Nusret Demircan arasında şu konuşmanın geçtiği öne sürülmüştü.

-Nusret Demircan: Siz avukatla görüşün.
-Mukaddes Eruygur: Ama bizim avukat beni dinlemiyor ya da ben anlamadım.
-Nusret Demircan: Evet, görüşecekti o? Şimdi biz bu işin yatarak şeyini tam olarak çözemedik. O yüzden hastanede şu anda yatıyor gözükecek. Yine tedavisi devam edecek. Yine canı istediği zaman gidecek, yatış yapılacak, bir şey olursa burada olacak, bizim amacımız oydu... En son yorumu son durum olarak biz ne yapalım? Burada mı tutalım, haftalık mı yapalım, aylık, iki ayda bir ya da ayda bir 3-5 doktora müşahade yapıp... Ya da anında taburcu verebilirim.

Kayıtta bir doktorun söylediği iddia edilen “bomboş yatıyor” ifadesi de dikkat çekici bulunmuştu.

Kayıtta Şener Eruygur kastedilerek, “Kan testi yapılmadığı, film çekilmediği, emekli orgeneralin bomboş yattığı ve bunun fatura çıkarma aşamasında sorun yaratacağı” söyleniyor.

Kaydın en çok ses getiren bölümünde ise Mukaddes Eruygur’a atfedilen şu konuşma yer almıştı:
- Mukaddes Eruygur: Şimdi bu Zekeriya Öz, 13. mahkemede. İtirazımızı bunlar kapıyor. 12 ve 14. mahkemeler bizdenmiş. ‘Ankara Barosu, İstanbul Barosu hazırız biz’ dediler. Teşekkür ettik herkese.”

MUKADDES ERUYGUR 'KONUŞMA KURGU' DEMİŞTİ
Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur’un avukatı Filiz Esen Mukaddes Eruygur’a ait olduğu ileri sürülen konuşmanın kurgu olduğunu, iddiaları gündeme getirenler hakkında hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Filiz Esen, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve cezaevinde beyin kanaması geçiren emekli Orgeneral Şener Eruygur’un doktoru ile eşi Mukaddes Eruygur’un arasında geçtiği öne sürülen konuşmanın tamamen montaj olduğunu belirtmiş, “Hiçbir asker, komutanın eşine ‘sen’ diye hitap etmez. Bu bile tek başına konuşmanın tamamen gerçekdışı ve montaj olduğunu ortaya koyuyor. Günümüz teknolojisinde kişilerin seslerinin taklidinin yaratılması, çeşitli şekillerde montajı mümkün ve son derece kolaydır. Bu çerçevede müvekkilim Mukaddes Eruygur’un böyle bir konuşması bulunmayıp adı geçen kayıt tamamen gerçek dışı bir kurgu ve montajdan ibarettir. Bu durum maalesef bu süreçte müvekkilim emekli Orgeneral Şener Eruygur’a karşı yürütülen gerçek dışı isnatların, spekülasyonların bir parçasıdır. Bununla ilgili gerekli yasal girişimlerde bulunacağız” demişti.

ŞAHİN: BİZDEN-SİZDEN OLMAZ
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise bir gazetecininin “Mukaddes Eruygur, ’12 ve 14’üncü ağır ceza mahkemeleri bizden’ diyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine konuyu “Yargının ‘bizden’i, ‘sizden’i olmaz. Böyle bir izlenim adalete ciddi gölge düşürür. Yargı mensupları, bu konuda son derece titizdir, titiz olmalıdır, titiz olmak zorundadır. Birtakım basın yayın organlarına ve internet sitelerine yansıyan o konuşmayla ilgili bir bilgim yok. Doğru mu, değil mi bilmiyorum” şeklinde değerlendirmişti.