Erzincan Başsavcısı yargılanacak

Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in yargılanmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı 29.12.2009 - 18:43

Adalet Bakanlığının, 1. Sınıf Hakim ve Savcılar için verdiği kovuşturma izninin ardından Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile ilgili dosya Erzincan'a en yakın il Tunceli'ye gönderildi.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığının Cihaner hakkında, ''görevi kötüye kullanma, resmi belgede sahtecilik, suça azmettirme ve imar kirliliğine neden olma'' suçlamalarıyla hazırladığı iddianame Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edildi. Mahkeme dosyayı Yargıtay 11. Ceza dairesine gönderdi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, ''İftira ve delil uydurma kampanyasını boşa çıkarmak için 24 saatimi noter ve kameralarla belgelemeyi, tüm iletişimimi kaydedip ilgili mercilere göndermeyi ciddi olarak düşünmekteyim'' dedi.

Cihaner, makamında, bir gazetede CHP Milletvekili Ahmet Ersin ile gizlice görüştüğü yönündeki iddialarıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Ahmet Ersin'in Erzincan'da basın açıklaması yaptığı gün kendisinin sabah erken saatlerinde Adliyeye geldiğini ve avukatıyla birlikte, hakkında yürüyen bir adli süreçle ilgili olarak Tunceli'ye hareket ettiğini belirten Cihaner, Erzincan'a ise o gün saat 17.00'de geri döndüğünü ve bu saatte de Milletvekili Ersin'in Erzincan'ı terk ettiğini öğrendiğini ifade etti.

''Bu sürece adliyenin güvenlik kameraları, avukatım, koruma polisim, sekreterim ve muhtemelen yapılmakta olan yasal ve gayri yasal teknik takip kayıtları tanıktır'' diyen Cihaner, şunları kaydetti:

''Bir insanın aynı anda iki farklı yerde olması ya da bu kadar hızlı yer değiştirmesi tartışmalı Philadelphia deneyi bir yana bırakılırsa fizik kurallarına aykırıdır. Şahsıma ve benim üzerimden başka kurumlara, dürüst ve cesur kamu görevlilerine yönelik yürütülen bu akıl ve vicdan dışı karalama, iftira ve delil uydurma kampanyasını boşa çıkarmak için 24 saatimi noter ve kameralarla belgelemeyi, gereksiz yere kamu kaynaklarının harcanmaması ve karar almak için meslektaşların yorulmaması için tüm iletişimimi kaydedip ilgili mercilere göndermeyi ciddi olarak düşünmekteyim.''

Bir yurttaş ve hukukçu olarak yaşanan hukuk dışılıklarla sonuna kadar mücadele edeceğini vurgulayan Cihaner, bu tarz girişimlerden yılmayacağını ve ilgili kişilere yönelik yasal haklarını kullanacağını açıkladı.

'TEBLİĞ GELMEDİ'
Başsavcı Cihaner, Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinin hakkında aldığı yargılama kararıyla ilgili olarak da kararın kendisine resmi olarak henüz tebliğ edilmediğini söyledi.

Bu arada, Erzincan'ın İliç İlçesi Savcısı Bayram Bozkurt da, ''yetkili olmadığı bir iş için çıkar sağlamak'' suçlamasıyla yargılanacak.

Adalet Bakanlığının, İliç İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Bozkurt hakkında Tunceli'ye gönderdiği dosya da Ağır Ceza Mahkemesinde karar bağlandı.

Bekir Buran isimli bir vatandaşın Adalet Bakanlığına şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonucu, Tunceli'ye gönderilen ve burada hazırlanan iddianameye göre, Başsavcı Bozkurt, ''yetkili olmadığı bir iş için çıkar sağlamak'' suçlamasıyla yargılanacak

Başsavcı Bozkurt'un yargılanması, birinci sınıf hakim ve savcı olmadığı için Erzincan Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...