Erzurum’da tek eksik kar

Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için sayılı günler kala Erzurum’da tüm hazırlıklar tamamlandı. Ancak tek bir var; o da kar yağışı. Karın inat yaptığı kentte Erzurumlular, son yılların en sıcak günlerine sevinemiyor.

Haberler 28.12.2010 - 16:18

Erzurum’da tek eksik kar

Kış mevsiminde görülen kar yağışı ve dondurucu soğuklarla dikkat çeken Erzurum'da adeta bahardan kalma günler yaşanıyor.

Havalı sıcaklığının gündüz ortalama 10 derece olduğu kentte kapalı köy yolu da bulunmuyor.

Kent merkezindeki vatandaşlar, park ve bahçelerde vakit geçirirken, Belediye işçileri de güneşli havayı fırsat bilerek çalışmalarına devam ediyor.

Bu arada, kentte 27 Ocak- 6 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için tüm hazırlıklar tamamlandı,tek eksik ise kar yağışı.

KODAY: UMARIM KAR YAĞAR
Atatürk Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saliha Koday, Erzurum'da kar yağışının genellikle yılın ilk aylarında görüldüğünü ifade ederek, ''Erzurum'da özellikle şubat ve mart ayı çok fazla yağışlı geçmektedir.

Önümüzde 2011 Kış Oyunları var. Olimpiyatlar nedeniyle kar yağışı ısrarla isteniyor. Ben şubat ayında kar yağacağını düşünüyorum. Olimpiyatların tarihine baktığınız zaman ocak sonu şubat başında gerçekleşecek. Umarım o günler arasında kar yağışı olur'' diye konuştu.

SON 45 YILIN EN SICAK AYI
İl genelinde görülen hava sıcaklığının ''mevsimsel değişiklik'' olarak yorumlanmaması gerektiğine dikkati çeken Koday, şunları kaydetti:

''İklim değişikliğinden söz edebilmek için hava sıcaklığındaki artış ya da azalışların en az 30 ile 40 yıl artarak veya azalarak devam etmesi gerekir. Erzurum'da kış mevsiminde havada görülen sıcaklıktaki artış ya da azalışa biz iklim salınımları diyoruz, iklim değişikliği demiyoruz. Uzun dönemlerde sürekli bu artış devam ederse o zaman iklim değişikliğinden söz etmek mümkün olur.''

Koday, 2010 yılının kasım ve aralık ayı sıcaklık ortalamalarına da değinerek, son 45 yılın en sıcak kasım ayının yaşandığını ifade etti.

TURİSTLER ŞAŞKIN
Öte yandan, kış oyunları öncesi tek seferde en büyük yatırım hamlesi yaptığı şehirde kar yağmaması en çok turizmcileri etkiledi.

Turistler gelmeye başlayınca turizmciler yatırımlar kapsamında palandöken kayak merkezine kurulan yapay kar sistemini devreye soktu.

10 gün boyunca gece gündüz çalışan yapay kar sistemi Palandöken Kayak Merkezi pistlerinde kayılacak seviyede kar üretti.

Rusya, Ukrayna ve Romanya'dan gelen turistler pistte yapay karı görünce şaşırdı.

Turistler "Avrupa da kar var, Türkiye'de bahar. Kaymak için en ideal yer palandöken idi gördüğümüz manzara bizi şaşırttı. Yapay kar kaymak için çok verimli değil, kar az bu nedenle ancak acemi ve çocuklar kayak yapabiliyor" dediler.

Yapay kar ssitemi sayesinde Palandöken'deki kar kalınlığı ancak 15 cm de kalırken turimciler dört gözler hafta sonunu bekliyor.

Meteroloji kar yağışının doğuya ancak cuma ve cumartesi ulaşacağını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...