Esad'a 72 saat süre

ABD Başkanı Obama önceki gün Başbakan Erdoğan’ı arayarak Suriye’de sivillerin katledilmesinden duyduğu rahatsızlığı iletti. İddiaya göre iki lider, 48-72 saat gelişmeleri izleyip sonra harekete geçme konusunda anlaştı.

27.04.2011 - 08:58

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kendisine karşı ayaklanan halkının üzerine tankları gönderirken Suriye konusunda “ikiyüzlü” olmakla suçlanan ABD lideri Barack Obama, Başbakan Erdoğan ile önceki akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek görüş alışverişinde bulundu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada iki liderin “Kaddafi’nin iktidardan ayrılması ve Libya’yı temelli terk etmesi gerektiği yönünde görüş birliğine vardığı” bildirildi. Açıklamanın can alıcı bölümünü ise Suriye konusundaki ifadeler oluşturdu. Libya ile ilgili kullanılan sert ifadelerin Suriye için daha yumuşak bir şekilde yer aldığı görüldü.

Vatan gazetesinin haberine göre, açıklamada, "Obama ve Erdoğan’ın, Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kabul edilemez şiddet kullanımı hakkında derin kaygılarını ortaya koydukları, Suriye hükümetinin şiddet kullanımına hemen son vermesi ve Suriye vatandaşlarının demokratik arzularını yansıtan anlamlı reformları derhal hayata geçirmesi gerektiği yönünde aynı görüşü paylaştıkları” kaydedildi.

ABD ile yapılan istişarenin ardından dün de Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ile telefonda görüştü. Görüşmenin Erdoğan’ın talebi üzerine gerçekleştiği açıklandı. Bu da “Erdoğan Obama’nın mesajlarını iletti" şeklinde yorumlandı.

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesine göre, Erdoğan ve Esad, Suriye’deki isyan hareketinin başladığı günden bu yana 6 haftadır telefonda görüşüyor. Obama da aynı şekilde Erdoğan ile rutin bir şekilde Esad’ın hamleleri hakkında bilgi alıyor. Bu görüşmelerde Suriye’de etkin bir istihbarat faaliyeti yürütemeyen ABD yönetimine MİT’in Şam rejimiyle ilgili istihbari bilgileri de aktarılıyor. Esad ile kişisel dostluğu bulunan Erdoğan’ın telefon görüşmesi sırasında çıkan yumuşak metin için ısrarcı olduğu belirtiliyor. Obama’nın da 48-72 saat daha bekleyip Suriye’ye yönelik hamleler için bir süre daha seyirci kalmayı kabul ettiği ileri sürülüyor.

TÜRKİYE’DEN SURİYE’YE HEYET GİDİYOR
Başbakan Erdoğan ve Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev’le yaptığı ortak basın toplantısında gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını yanıtladı. Erdoğan, şöyle dedi:

“Sayın Esad ile yaptığımız görüşmede gelişmelerden kaygımızı, endişemizi kendilerine çok açık net kendilerine ifade ettim. Suriye’de atılması gereken çok adımlar var. Şimdi tekrar kendilerine özel temsilcilerimi göndereceğim. Büyük ihtimalle perşembe günü temsilcilerimiz orada olacaklar, kendileriyle görüşecekler. Şu andaki süreç, bizler için rahatsız edici bir süreçtir. Bunu ayrıca arkadaşlarımız da kendileriyle paylaşacaklar ve kısa sürede Suriye’deki bu sıkıntıların aşılması tabii en büyük beklentimiz, temennimizdir. Çünkü orada da biz antidemokratik bir uygulamanın özellikle, otoriter, totaliter, dayatmacı bir yapının olmasını arzu etmiyoruz, beklemiyoruz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...