‘Esaret’ yokluk demekti. Artık özgürlükleri yoktu. Anası, babası, karısı, çocukları yoktu. Üstelik vatandan da haber gelmiyordu…

I. Dünya Savaşı’nda cepheye gönderilen Türk askerlerinin 200 binden fazlası aynı kaderi paylaştı. Onlardan geriye, dinmeyen bir vatan hasreti ve unutulmuşluk kaldı. Onlar bu toprakların kayıp çocuklarıydı.

NTV’de başlayacak ‘Esaret Günlüğü’, kaderine terk edilmiş insanlarımızın öyküsü. Savaşın üzerinden geçen yaklaşık bir asrın ardından hayat bulan belgesel; bir ulusun ayakta ve hayatta kalmasını sağlayan insanların dramlarını dile getiriyor.

‘Esaret Günlüğü - I. Dünya Savaşı’nda Türk Esirler’ adlı belgesel dizisin çekimlerine 2001 yılı, Şubat ayında başlandı. Çekimleri 2012 Haziran sonunda tamamlanan yapım, dört ay süren post-prodüksiyon çalışmasının ardından yayına hazır hale geldi.

Belgeselin yapımını TMC, yapımcılığını Mustafa Karahan, yönetmenliğini Cem Fakir, danışmanlığını Prof. Dr. Azmi Özcan üstleniyor. Petline Petrol Dağıtım’ın katkılarıya hazırlanan ‘Esaret Günlüğü’nün jenerik müziği Kıraç, bölüm müzikleriyse Ediz Hafızoğlu imzalı.

Çanakkale Cephesi'nde Türk askerleri
Çanakkale Cephesi'nde Türk askerleri

Gerçek görüntülerle bir asır önceye
Belgesel dizide, esaret altındaki Osmanlı esirlerinin kamplardaki hayatı gözler önüne seriliyor. Çıkardıkları gazeteler, bayram günlerinin nasıl geçtiği, esaret günlerinde sürdürülmeye çalışılan kültürel, sportif, eğitim faaliyetleriyle ilgili gerçek görüntüler, Imperial War, Gaumont Pathe ve British Pathe gibi arşiv müzelerinden alındı.

Kudüs'te esir düşen Türk askerleri
Kudüs'te esir düşen Türk askerleri

Sarıkamış’ta, Allahüekber Dağları’nda donarak ölenler, Sibirya yollarında yaya olarak, at arabalarıyla, trenlerle binlerce kilometrelik yolculuklarda çekilen çileler, Mısır, İsrail, Filistin ve Irak’tan Hindistan ve Burma’ya uzanan yol hikayelerinin yer aldığı yapımda, kanalizasyon ve yol işlerinde çalışanların çektikleri, yiyecek, içecek ve giyim konusundaki sıkıntılar, salgın hastalıklar, yanlış tedaviler sonucu sakat kalan insanlarımıza dair birçok hikaye gerçek arşiv görüntüleriyle anlatılıyor.

Filistin Cephesi'nde Türk esirleri
Filistin Cephesi'nde Türk esirleri

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin iki Cumhurbaşkanı’nın I. Dünya Savaşı’nda Mısır’da esir düştükleri dile getiriliyor.

Altı hafta sürecek ‘Esaret Günlüğü’ belgeselinin ilk bölümü 24 Kasım Cumartesi günü saat 18.15’te; tekrarı 25 Kasım Pazar günü saat 14.15’te NTV’de.