ESHOT'lu işçi maaş promosyonunu kazandı

İzmir'de ESHOT'da çalışan bir işçi, bankaların maaş promosyonu uygulamasına ilişkin işverene açtığı davayı kazandı. İşçinin payına düşen 348 TL faiziyle birlikte ödenecek.

25.05.2009 - 14:48

ESHOT çalışanları, 2002 yılından bu yana banka şubesi kanalıyla maaş alıyor ve banka ile iş yeri arasında yapılan anlaşmadan doğan maaş promosyonu ödemeleri, 2007'den itibaren çalışanlara dağıtıldı.

Veli Gündoğar adlı işçi, 2002-2006 yılları arasındaki promosyon alacakları için İzmir 7. İş Mahkemesi'ne başvurdu.

ESHOT Genel Müdürlüğü avukatları, banka promosyonu adı altında ayni veya nakdi yardım alınmadığını, çalışanın ödemelerinin eksiksiz yapıldığını savunarak davanın reddini istedi.

Mahkeme işçi lehine karar verdi ve işçiye yasal faiziyle birlikte 348 TL'nin ödenmesine hükmetti.

İşçinin avukatı, alınan kararın benzer davalar için emsal teşkil edeceğini söyledi. Avukat Serdar Yağcı şunları söyledi:

"Banka promosyonlarıyla ilgili düzenleme 2007 yılında yapıldı. Bu tarihten itibaren promosyon gelirlerinin 3'te 2'si işçilere dağıtılmaya başlandı.

Oysa bundan çok önceden itibaren işverenler, haksız bir şekilde büyük promosyon gelirleri elde etmişlerdi. Bunun da işçilere dağıtılması gerekiyordu.

Biz İzmir'de ESHOT'a karşı örnek bir karar aldık. 348 lira çok düşük gibi görünebilir ama bir işçi için çok önemli. ESHOT'un yalnızca dava açan işçi Veli Gündoğar'a değil tüm işçilere parayı ödemesini istiyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...