Eşini kalp masajıyla hayata döndürdü

Mersin'in Tarsus ilçesinde tarlada çalışırken kalp krizi geçiren 66 yaşındaki adam, televizyondan gördüğü kalp masajını uygulayan eşi sayesinde yeniden hayata döndü.

Anadolu Ajansı 12.01.2016 - 16:39 | Son Güncelleme : 12.01.2016 - 16:41

Eşini kalp masajıyla hayata döndürdü

Özel bir hastaneden yapılan yazılı açıklamaya göre, arıcılık yapan Mahir Yazlık (66), kovanlarını Tarsus'a bağlı Büyük Kösebalcı köyüne götürdü. Arı kovanlarıyla ilgilendiği sırada fenalaşan Yazlık'ın bilincini kaybetmesi ve ağzından köpük gelmesi üzerine yanındaki eşi Tülay Yazlık (61) hemen müdahale etti.

Kalp masajı ve suni teneffüs uygulayan Tülay Yazlık, eşinin yeniden hayat belirtisi göstermesinin ardından durumu 112 Acil servis ekiplerine bildirdi. Mahir Yazlık'a, kaldırıldığı özel hastanede 20 dakika boyunca kalp masajı ve elektroşokla müdahalede bulunuldu. Daha sonra anjiyo olan Yazlık'a stent takıldı.

Tülay Yazlık, birden fenalaşıp yere yığılan eşinin kalp krizi geçirdiğinin farkına varmasıyla hemen müdahale ettiğini belirterek, "Yüzü kireç gibi oldu, ağzından köpük geldi. Kalp krizi geçirdiğini anladım. Televizyonda kalp masajını görmüştüm. Hemen kalbine masaj yapıp ağzına, burnuna nefesimi üfledim. Sonra da ambulans çağırdım" ifadelerini kullandı.

Mahir Yazlık'ın doktoru Abdurrahman Tasal ise bu tür durumlarda kalp masajının önemli olduğunu kaydederek aynı sorunu yaşayan bir çok kişinin, kalp masajı yapılmadığı için hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

Hastanede 4 gün yoğun bakımda kontrol altında tutulan Mahir Yazlık, sağlığına kavuşmasının ardından taburcu edildi.

Sayfa Yükleniyor...