Eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem hakkında ''görevsizlik'' kararı

Eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Erdem'i "FETÖ yöneticisi olmak" suçundan yargılayan mahkeme, dosyanın Yargıtay'da görülmesi gerektiğine hükmederek, "görevsizlik" kararı verdi.

Anadolu Ajansı 10.01.2018 - 12:56

birol erdem.jpg

Eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem'i "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticisi olmak" suçundan yargılayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyanın Yargıtay'da görülmesi gerektiğine hükmederek, "görevsizlik" kararı aldı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Erdem ile avukatları katıldı.

Erdem'in avukatlarından Hayrettin Küçüksoy, mahkemeye dilekçe ve ekinde Yargıtay kararı sundu.

Küçüksoy, "Dosyanın öncelikle Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) gönderilerek, müvekkilim hakkında soruşturma izni alma sürecinin başlatılmasını talep ediyoruz. Bu mümkün değilse, dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini istiyoruz" dedi.

Bu konudaki görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Murat Kaçan, mahkemenin görevli olduğunu savunarak, sanık avukatının talebinin reddini istedi.

Mahkeme heyeti, "sanık hakkında açılan kamu davasında mahkemenin görevsiz olduğuna ve dosyanın görevli ve yetkili Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderilmesine" karar verdi.

Mahkemenin bu kararına bir üst mahkemede itiraz hakkı bulunuyor.

"Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan hakkında 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis istenen Erdem'in yargılanmasına dün başlanmıştı.

Erdem, savunmasında, suçlamaları reddetmişti.

Erdem'in avukatlarından Mesut Yıldız, "müvekkiline Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliğine yönelik suçlamalarda bulunulduğunu" ifade etti.

Yıldız, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu'na göre müvekkilin kişisel suçlarla ilgili Yargıtay tarafından, görev suçlarıyla ilgili ise Yüce Divan tarafından yargılanması gerekiyordu" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...