Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde saat 10.45 sıralarında, ''Anayasa Hukuku'' dersi için B-113 sınıfına giren Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün ardından gelen ve kendisini öğrenci gibi gösteren Didem Akman isimli genç bir kız üzerindeki ''bombalı düzeneği'' patlatmak istedi.

Küçük çapta bir patlama yaşanırken; Türk'ün korumaları Didem Akman'a müdahale ederek etkisiz hale getirdi.

Kadın canlı bomba olayda karnından yaralandı. Türk ile sınıftakiler saldırı girişiminden yara almadan kurtuldu.

ÜZERİNDEN 1 KİLO PATLAYICI ÇIKTI
Saldırganın üzerinde 1 kilogram patlayıcı ve iki ayrı fünye sistemi bulunduğu tespit edildi. Ayrıca saldırganın elinde de silah bulunduğu belirtildi.

İKİNCİ CANLI BOMBA YAKALANDI
Öte yandan, Serkan Onur Yılmaz isimli bir kişinin Bilkent Üniversitesi’ne Didem Akman ile birlikte geldiği güvenlik kameraları ile tespit edildi.

Yılmaz, Akman'ın yakalanmasının hemen ardından şehir dışına çıkmak üzereyken içinde bomba bulunan bir çanta ile otobüs terminalinde gözaltına alındı.

TÜRK: HAYATA DÖNÜŞ OPERASYONUNA KARŞI YAPILDI
Saldırganı görmediğini belirten Türk, olayı şöyle anlattı:

“Arkamdaymış. Ben döndüğüm zaman yüzükoyun yerde yatıyordu. Bir metre arkamdaydı. Ben salona girdim, arkadan bomba patladı. Anladığım kadarıyla derse girerken, ya üzerime atlamak şeklinde ya da arkamdan bombayı atmak şeklinde bir suikast. Vaktiyle buna benzer bir şeyi ben bakanlığım döneminde, Kartal Cezaevi'ni gazetecilere gezdireceğim sırada yaşamıştım. Orada da gazeteci kılığında bir bayan üzerinde yine bomba düzenekleri ve canlı bombayla üzerime atlayacaktı. O zaman da polis son anda fark etti ve etkisiz hale getirdi. Yani patlatamamıştı. Şimdi ise bir düzenek patladı ama bana herhangi bir şey olmadı. Ben salona girdikten sonra, tam kapı girişinde patlamış oldu. Teknik bakımdan tam bilemiyorum. Polisler inceliyor.''

"ÖĞRENCİM DEĞİL"
Türk, ''Yüzünü görmedim ama şişmanca bir bayan. Öğrencilerim arasında öyle birini hatırlamıyorum. Öğrencilerimizden olduğunu sanmıyorum'' dedi.

"ŞİMDİYE KADARKİLER YAKLAŞAMAMIŞTI"
Türk, saldırının neden yapılmış olabileceği konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: ''Biliyorsunuz, bana karşı Hayata Dönüş operasyonundan sonra sürekli bir tehdit var. Daha önce de benzeri girişimler oldu ama sonuçsuz kaldı. Bu, en yakına gelip bir düzenek patlattı. Şimdiye kadarkiler o mesafeye yaklaşmadı, yakalanmışlardı. Ama şu anda bende herhangi bir şey yok. Ben iyiyim.''

"BİZİ ETKİLEMEZ"
Gençlerin bu çeşit eylemlere yönelmesine üzüldüğünü dile getiren Türk, ''Terör eylemlerinden hiçbir sonuç alınamaz. Türkiye Cumhuriyetinin dayandığı temel ilkelere bağlı insanlar yetiştirmeye çalışıyoruz. Tabii beni hedef alan terör örgütü var. Sanıyorum onun yandaşı veya onun elemanı olan biri. Öyle olduğunu tahmin ediyorum'' dedi.

Türk, ''kendisinin konumunda olan insanların bu çeşit olayları her zaman hesaba katmak zorunda olduğunu'' belirterek, ''Bu ilk değil, belki son da olmayacak ama bunlar bizi etkilemez'' diye konuştu.

VALİ ÖNAL: BÜYÜK TEHLİKE ATLATTIK
Ankara Valisi Kemal Önal, saldırganın kız öğrenci kılığında sınıfa girdiğini söyleyerek olayı şöyle anlattı: "Bu sırada patlama sesiyle, Türk, geri dönüyor bakıyor ki üzerine polis atlamış vaziyette, yerde yatan bir kız... Saldırgan, polisin müdahalesiyle üzerindeki silahı da çekip müdahale etmek istiyor fakat etkisiz hale getirildiği için bir şey yapamıyor. Büyük bir tehlikeyi atlatmış olduk. Yapılan ilk incelemede canlı bomba olduğu maalesef ortada."

SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Öte yandan, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, saldırı girişimine ilişkin soruşmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü söyledi.

TERÖR KAMPLARINDA EĞİTİM ALMIŞLAR
Canlı bombaların isimlerinin Didem Akman ve Serkan Onur Yılmaz olduğu açıklandı.

Ailesi İzmir'de yaşayan ve 1986 doğumlu olan Didem Akman, ilk kez 2005 yılında gözaltına alındı. Toplam 3 kez gözaltına alınan ve geçen yıl Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda yakalanan Akman, DHKP-C terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklandı ve 8 ay cezaevinde kaldı.

Hakkında yakalama emri bulunan Didem Akman'ın yurtdışındaki bir terör kampında eğitim aldığı öğrenildi.

1983 doğumlu Serkan Onur Yılmaz'ın ise terör örgütü üyesi olmak suçundan poliste 10'un üzerinde kaydı bulunduğu ve hakkında 3 olaydan yakalama kararı olduğu bildirildi.

Onur Yılmaz'ın İzmir, Ankara ve İstanbul emniyet müdürlüklerinde, terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütünün propagandasını yapmak, örgüt adına gösteri ve yürüyüşlere katılmak suçlarından 10'un üzerinde kaydı bulunuyor.

Hakkında 3 ayrı olaydan yakalama kararı bulunan Yılmaz'la ilgili istihbarat raporlarında, yurtışında bomba eğitimi alarak, Türkiye'ye giriş yapacağı kaydı olduğu da öğrenildi.

Yılmaz'ın daha önce katıldığı eylemlerde çekilmiş fotoğraf ve görüntüleri de polisin elinde bulunuyor.