İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Müzik ve Opera Yönetmenliği’nin Z Müzik Yapım’ın yöneticilerinden Nilüfer Saltık ile birlikte hayata geçirdiği 'Eski İstanbul Sokak Eğlencesi Laterna' İstanbul’un farklı semtlerinin caddelerinde, meydanlarında yüz yıldır kimselerin görmediği, hatırlamadığı müzik kutusu Laterna’ya yeniden hayat verecek.

Laterna, eski İstanbul şarkılarından oluşan özel repertuarı, müzisyenler, dansçılar, eski İstanbul ikramları ve hatıra fotoğraf çekimi ile çeşitli semtlerde yerini alacak.

Laterna’nın silindirinden sokağa dökülecek nostaljik melodiler 10-12 Haziran tarihleri arasında Galatasaray’da olacak. Laterna’nın özel repertuarı, pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 17.00-20.00 arasında sırasıyla, Taksim Meydanı, Tünel, Galata-Kuledibi, Dolmabahçe Çay Bahçesi, Karaköy İskelesi, Ayasofya Müzesi önü, Haydarpaşa, Şaşkınbakkal ve Adalar’da ücretsiz olarak dinlenebilecek.

Programlanmış ezgilerin tekrarlandığı mekanik bir çalgı olan laterna sesini ilk kez İtalya'da duyurdu. 19. yüzyılın sonlarında İstanbul'da işitilmeye başlanan Laterna zaman içinde Rumların vazgeçilmez müzik aleti oldu. Meyhanede, kırda ve panayırlarda orkestra yerini tutuyor, düğünler Laterna'nın eşsiz ezgileri eşliğinde kutlanıyordu.

Laterna'yla ilgili Tuncel Kurtiz ve Nilüfer Saltık şöyle konuştu:

Tuncel Kurtiz: Biz selanikten gelmişiz, babam çok severdi Laterna'yı. Bir de benim gençliğimde vardı. Orada oturur Laterna'yı dinler öyle rakı içerdik. Bu bir kültürdür.

Nilüfer Saltık: Haziran ve Temmuz aylarında Haydarpaşa Garı'nda, Tünel, Dolmabahçe, Şaşkınbakkal ve Adalar'da olacak. Laterna donemin panayır aleti olduğu için biz de bunu sokak etkinliği şeklinde yürütmeyi düşündük.