Eski CHP milletvekili Eren Erdem açlık grevine son verdi

Tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde açlık grevine başlayan eski CHP Milletvekili Eren Erdem, bu eylemine son verdi.

Haberler - ntv.com.tr 05.02.2019 - 16:09 | Son Güncelleme : 05.02.2019 - 16:10

Eski CHP milletvekili Eren Erdem açlık grevine son verdi

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CHP Milletvekilleri Özcan Özel ve Mehmet Ali Çelebi, Silivri Cezaevi’ndeki eski CHP milletvekili Eren Erdem’i ziyaret etti.

8 gündür açlık grevi yapan Eren Erdem ile görüşen CHP’liler, cezaevi önünde açıklama yaptı.

Muharrem İnce, Erdem’i açlık grevine son vermesi konusunda ikna ettiğini söyledi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ'nün 17-25 Aralık darbe girişiminde yasa dışı ses kayıtlarını servis ettiği dönemin Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Eren Erdem hakkında, "üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek", "göreve ilişkin sırrın açıklanması" ve "gizliliğin ihlali" suçlarından 22 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

İddianameyi kabul eden İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Eren Erdem hakkında yurtdışına çıkış yasağı koymuştu. Erdem, aynı gün Almanya'ya gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na gelmiş ancak hakkındaki karar nedeniyle gidişine izin verilmemişti. Gözaltına alınan Eren Erdem, tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.

Davanın 7 Ocak’taki duruşmasında Eren Erdem'in tahliyesine hükmetmişti.

Erdem hakkında, "yurt dışına çıkış yasağı" ve "haftada 2 gün evine en yakın güvenlik birimine imza verme" zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbirlerinin uygulanması da karara bağlanmıştı.

Tahliye sonrası karara İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca itiraz edilmiş ve itirazı üst mahkeme sayılan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirmişti. Bu mahkeme heyeti, itirazı kabul ederek Erdem hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını hükme bağlamıştı.

Eski CHP Milletvekili Erdem, 8 Ocak'taki ara duruşmada tekrar tutuklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...